Zakrslý králík

Přehled článků v sekci Zakrslý králík

Zakrslý králík - oblíbený domácí mazlíček

Pokud uvažujete, že pořídíte dítěti zvíře, vždy se řiďte nejen věkem dítěte, ale i tím, jaké zvířátko má dítě rádo. Většina dětí si přeje psa, zakrslého králíka či nějakého hlodavce.

Zakrslý králík - zakrslá plemena

Králíček není hlodavec, patří do řádu zajícovitých, i když vše, co mu přijde do cesty okusuje, ohlodává. V současnosti existuje velké množství plemen zakrslých králíků a v rámci plemen velké množství barevných typů. Prvním vyšlechtěným zakrslým králíkem bylo plemeno Hermelín, z něho pak byla vyšlechtěna další plemena.

Zakrslý králík - popis druhových králíků

Zakrslý králík je forma králíka domácího, která byla vyšlechtěna hlavně ve Velké Británii, dále v Německu, ve Francii, Švýcarsku a Holandsku. Svým vzrůstem a hmotností jsou tito králíci nižší, než ostatní domácí králíci.

Zakrslý králík - nákup, vybavení

Při nákupu králíčka je lépe dávat přednost přímo chovatelům, kde máte jistotu, že z něho nevyroste obr. Králíček je většinou čistokrevný, dostanete králíčkův výpis předků a můžete se podívat na jeho rodiče. Vždy vybírejte králíka krotkého, který se nechá pohladit.

Zakrslý králík - vhodná strava

Králík patří mezi býložravce, tudíž je jeho trávící soustava uzpůsobena pro příjem trávy, bylin a listů, což je potrava s velkým množstvím vlákniny a vápníku. Nízký obsah vlákniny způsobuje nemoci střev a zažívacího ústrojí. Nízký obsah vitamínů způsobuje kožní problémy, poruchy sluchu a zraku,...

Zakrslý králík - seno

Pro králíčka je rozhodně ze všech potravin nejdůležitější seno, které obsahuje vlákninu, a tak pomáhá pohybu střev a udržuje v nich správnou rovnováhu. Zároveň tím, jak králíček seno přežvykuje, tak si obrušuje zoubky.

Zakrslý králík - voda

Nezapomeňte, že kromě sena musí mít králíček neustále k dispozici i vodu.

Zakrslý králík - granule

Bohužel je řada majitelů králíčků, která zcela zapomíná na význam sena a čerstvé zeleniny a uchylují se hlavně ke granulím. Ty by ale měly sloužit hlavně jako doplněk stravy a ne jako jeho hlavní složka. V jídelníčku dospělého králíčka se dokonce nemusí takové krmení vyskytovat vůbec, neboť stačí dostatek sena, zeleniny a trochy ovoce.

Zakrslý králík - smyslové orgány

Zakrslý králík má dobře vyvinutý sluch, čich i zrak. Hmatové fousky mu pomáhají hlavně při orientaci ve tmě. Chuť je také poměrně dobře vyvinutá, králíci dokážou rozlišit čtyři typy chutí.

Zakrslý králík - péče o drápky, zuby a srst

Zakrslému králíčkovi drápky dorůstají rychleji, neboť nemá možnost si je brousit přirozenou cestou, jako v přírodě. Musíme mu je tedy pravidelně stříhat. I když o svou srst králíci každý den sami pečují, přesto je třeba králíčka kartáčovat.

Zakrslý králík - zvukové projevy

Králíček má velmi přítulnou povahu a proto je vhodný společník i pro menší děti. Rychle se ochočí, bude za vámi poskakovat a vynucovat si vaši pozornost. I když je to tichý a nenápadný společník, vydává zvuky, kterými dává na jevo určité pocity.

Zakrslý králík - povaha, chování zakrslého králíka

Zakrslý králíček je velmi zvědavé zvířátko, neustále panáčkuje a všechno prozkoumává. Snadno se naučí přiběhnout i na vaše zavolání. I při možnosti volného pobytu po bytě, bude často vyžadovat vaši pozornost. Kdo chce svému králíčkovi porozumět, musí znát řeč jeho těla.