Zakrslý králík - seno

Pro králíčka je rozhodně ze všech potravin nejdůležitější seno, které obsahuje vlákninu, a tak pomáhá pohybu střev a udržuje v nich správnou rovnováhu. Zároveň tím, jak králíček seno přežvykuje, tak si obrušuje zoubky.

obrázek ke článku Zakrslý králík - seno

Výběr správného sena pro králíčka:


  • Nesmí být prašné - mohlo by způsobit např. zánět očí.
  • Musí být suché - vlhké seno začne plesnivět a plíseň je pro králíčka velmi nebezpečná, mohla by mu i poškodit orgány jako jsou játra a ledviny.
  • Musí králíčkovi vonět - jinak ho nebude chtět jíst. Králíčci mají většinou rádi seno, kde je hodně pampelišky nebo jetele, které jim chutná a zároveň i voní. Pokud z nějakého důvodu králíčkovi koupené seno nevoní, je možné do něj přidat sušené bylinky, které senu dají novou, čerstvou a pro králíčky lahodnou vůni (např. pampelišky).

Pokud si seno sušíte sami, musíte být velice opatrní, abyste omylem neusušili nějakou rostlinu, která je pro králíčka velmi jedovatá. Zároveň čerstvě usušené seno by se mělo nechat nejprve několik týdnů uležet, aby v něm došlo ke všem nutným biochemickým změnám, které by jinak mohly způsobit králíčkovi zdravotní problémy. To platí i o bylinkách sušených doma, i zde je nutné nejprve několik týdnů počkat.

Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Zakrslý králík - seno