Antikoncepce

Přehled článků v sekci Antikoncepce

Druhy a metody antikoncepce

Hormonální antikoncepce patří mezi velmi bezpečné antikoncepční metody ochrany před početím. Jsou velice vhodné pro dlouhodobé užívání. Mají i celou řadu pozitivních účinků na zdraví ženy. Při této formě antikoncepce se používají hormony estrogeny a gestageny, které jsou ženskému tělu vlastní.

Výběr vhodné antikoncepce

V dnešní době se na kvalitu antikoncepčních metod kladou velice vysoké nároky. Aby antikoncepce splnila svůj účel a cíl, musí být vždy přijatelná nejen pro ženu, ale i pro muže. Při výběru antikoncepce by se měla žena vždy poradit se svým lékařem.

Těhotenství a antikoncepce

V případě plánovaného těhotenství se doporučuje tři měsíce před plánovaným početím nahradit orální antikoncepci (hormální antikoncepce) bariérovou metodou (kondom, pesar), aby mělo tělo ženy možnost očistit se od syntetických hormonů a obnovit vlastní cyklus.

Antikoncepce použitelná i pro kojící ženy

Existuje i řada antikoncepce, která je vhodná i pro kojící ženy. Jenou z nich je tzv. "pilulka po" či pohotovostní antikoncepce, která obsahuje velké množství gestagenu. Doporučuje se proto používat jen v nezbytně nutných případech.

Pohlavní choroby

Pohlavní choroby je označení pro onemocnění, které se přenáší ve většině případů pohlavním stykem. Pohlavních chorob existuje několik druhů a vyskytují se u mužů i žen.