Ibuprofen nebezpečný před početím i v těhotenství

Během těhotenství, zvláště pak v prvním a třetím trimestru, by se žena měla vyhnout naprosté většině léků.

Před užíváním ibuprofenu v těhotenství gynekologové přímo varují! Bývá spojován s vyšším výskytem potratů v časné fázi těhotenství.

Během těhotenství by mohl poškodit vývoj srdce u plodu a nepříznivě ovlivnit děložní činnost, čímž by se zkomplikoval průběh porodu.

Podle příbalového letáku zvyšuje užívání ibuprofenu riziko srdečních vad z méně než jednoho procenta na zhruba 1,5 procenta. Toto riziko stoupá s dávkou a dobou užívání. V průběhu prvního a druhého trimestru nesmí být lék podán, pokud to není zcela nezbytné. Pokud je podání nutné, musí být dávka co nejnižší a doba léčby co nejkratší. To platí i u žen, které chtějí otěhotnět. Ve třetím trimestru je podle letáku lék zcela zakázán.

Ve třetím trimestru hrozí předčasné uzavření tzv. botallovy dučeje, což je krevní céva, která u plodu spojuje plicnici s aortou. Protéká jí krev obcházející plíce, které u plodu nejsou funkční. Po narození se za normálních okolností tento oddíl srdce sám uzavře.

Ibuprofen nedoporučují lékaři ani ženám, které se snaží otěhotnět, neboť bylo zjištěno, že může blokovat uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.

Do mateřského mléka ibuprofen také prostupuje, ale v naprosto minimálním množství. Vždy je však nutné se o jeho užívání poradit s lékařem.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...