Roztoči-matrace, matracový chránič, lůžkoviny
Roztoči patří mezi nejčastější škůdce, proti kterým v ložnicích bojujeme. Generační cyklus roztočů, kteří se živí hlavně šupinkami kůže a lupy, je pouhých 7 - 10 dní. Exkrementy roztočů patří mezi nejčastější alergeny. Jejich výskyt lze snížit častým praním lůžkovin, a to včetně matracových chráničů, polštářů a přikrývek.
Vzhledem ke snadné údržbě je v poslední době vysoký zájem hlavně o polštáře a přikrývky s náplní z dutého vlákna. Duté vlákno je specielně upravené polyesterové vlákno, které v létě chladí a v zimě naopak hřeje.
Při nákupu si vybírejte takové lůžkoviny, které lze prát při teplotě min. 55°C, což je teplota, při které lze roztoče zabít. Při praní se s vodou vyplaví i všechny zbytky mrtvých roztočů, včetně jejich exkrementů.
Častěji než polštáře a přikrývky je nutné prát ložní prádlo. Vzhledem k dnešnímu pracovnímu shonu a časové tísni se těší stále větší oblibě a zájmu povlečení z materiálu, jež se nemusí žehlit nebo vyžadují minimální čas na údržbu. Jde o povlečení z nežehlivého saténu, česané bavlny (mako-jersey) a kvalitního krepu. Bez žehličky se obejdete i u prostěradel vyrobených z materiálu froté nebo bavlněného jerseye.
Aby byla samotná matrace lépe chráněna před roztoči a tím se prodloužila i její životnost, vyplatí se nákup matracového chrániče. Matracový chránič zlepšuje osobní hygienu a udržuje matraci vždy čistou. Je to účinná ochranná bariéra proti prachovému roztoči, bakteriím, choroboplodným zárodkům a mikroorganismům. Používá se jako mezivrstva mezi prostěradlem a matrací.
Matracové chrániče se vyrábějí z funkčního, zdravotně nezávadného materiálu s membránou, jsou prodyšné, se sací schopností, ale nepropustné a nepromokavé. Jsou nenápadné, lehké, pružné, na dotyk velmi příjemné.
Matracový chránič je vhodný nejen jako prevence před látkami vyvolávajícími alergii, ale i při inkontinenci a podobných obtížích seniorů a malých dětí. Zvláště u dětí se stává, že občas do postele vylijí pití nebo nestačí doběhnout na toaletu.
Chrániče matrací ocení i dospělí, kteří se v noci hodně potí, neboť matracové chrániče zabraňují náhlému průniku vlhkosti a potu do matrací. Pot, který proniká do matrace, se vlivem odvětrávání sice vypařuje, zanechává však v matracích soli a biologické látky v něm rozpuštěné. Soli časem ucpávají pórovitou strukturu matrací, díky čemuž se v matracích postupně zvyšuje vlhkost, která se stává živnou půdou pro roztoče a ostatní bakterie.
Matracový chránič se dá pomocí všité pruženky v rozích lehce uchytit na matraci o libovolné tloušťce, snadno se i udržuje. Lze jej vyvařovat, prát v pračce i na 95°C, sušit v sušičce i sterilizovat. Materiál je zdravotně nezávadný, vhodný i pro malé děti do 3let.
Aby i matrace byla vhodně odvětrávána, je vhodné volit postel s lamelovými rošty. Roztočům se v takových podmínkách méně daří, neboť mají rádi tmu a naopak nesnášejí průvan.
Je tedy velmi důležité si uvědomit, že jedinou ochranou proti roztočům je časté větrání ložnice, včetně matrací a lůžkovin (polštář, přikrývka), praní při vysokých teplotách a celkově dobře odvětraná postel. Sluneční svit, stejně jako mráz nebo teploty nad 55° C, roztoče zabíjí.
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...