Těhotenství

Přehled článků v sekci Těhotenství

Série článků - Těhotenství týden po týdnu

Chcete vědět, jak se vyvíjí Vaše miminko týden po týdnu od početí? Přečtěte si oblíbenou sérii článků s výstižným názvem "Těhotenství týden po týdnu".

Trimestr - rozdělení těhotenství

2. trimestr - výrazně se mění postava, zvětšuje se bříško těhotné ženy, zvyšuje se riziko hemeroidů (nezapomínat na vlákninu), močení je častější, neboť se zvyšuje tlak dělohy na močový měchýř, hlásí se bolesti zad, mohou se objevit otoky nohou a kloubů.

Ranní těhotenská nevolnost

Nevolnost těhotných žen může pramenit nejen ze zvýšené hladiny hormonů, ale na vině může být i špatné duševní rozpoložení nebo stres. Budoucí maminka by tedy měla více odpočívat, snažit se pozitivně myslet a vyhýbat se všemu, co by mohlo ohrozit nejen její zdraví, ale i zdravý vývoj miminka.

Rizikové těhotenství

Za riziková těhotenství se označují i vícečetná těhotenství, těhotenství po umělém oplodnění nebo léčená neplodnost. Významnou roli zde hraje i dědičná zátěž, věk matky, její zdravotní stav a předchozí průběh těhotenství.

Těhotenská cukrovka - těhotenský diabetes

Těhotenská cukrovka trápí přibližně 2-6 % těhotných žen. Je to metabolické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi tzv. glykémií. Těhotenská cukrovka může vzniknout v průběhu těhotenství jak u žen, které patří do tzv. rizikové skupiny, tak i u zcela zdravých žen.