Jak zjistíte, jste-li nakaženi virem HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus nebo-li Virus imunitní nedostatečnosti) napadá v lidském organismu bílé krvinky a způsobuje tak ztrátu imunitního systému. Organismus se tak stává náchylný k onemocnění a není schopen se dostatečně bránit.

Virus HIV byl poprvé objeven roku 1983 nezávisle na sobě ve Francii a v USA. Virus je přenosný pouze z člověka na člověka, u zvířat tento virus zatím nebyl prokázán. K přenosu dochází všemi tělními tekutinami (krví, slinami, spermatem, poševním sekretem a mateřským mlékem).

V současné době jsou známy dva typy viru:


  • HIV 1 – celosvětový výskyt
  • HIV 2 – zatím se vyskytuje pouze na západě Afriky

Máte-li pochybnosti, zda nejste virem HIV nakaženi, lze toto bezpečně zjistit z malého vzorku vaší krve, který bude odeslán do laboratoře. Výsledek tohoto testu je tajný a je sdělen pouze testované osobě.

V některých nemocnicích je dokonce možné nechat se testovat anonymně (pouze pod číslem). Test se doporučuje všem lidem, jejichž chování či práce jsou rizikové (lidé s nechráněným sexem, narkomani).

V případě pozitivity testu se test opakuje, aby se předešlo falešné pozitivitě. Pokud je i druhý test pozitivní, znamená to, že jste virem HIV infikováni.

Je-li test negativní, znamená to, že nebyly ve vaší krvi nalezeny známky infekce virem HIV.

V současné době jsou všechny těhotné ženy automaticky na přítomnost viru HIV testovány, aby nedošlo k přenosu HIV z matky na dítě během těhotenství, při porodu nebo při kojení. Pokud se přítomnost viru u těhotné ženy prokáže, je zahájena léčba, která riziko přenosu viru HIV na plod dokáže velmi snížit.

Infekce HIV může probíhat i několik let bez jakýchkoliv příznaků. U mnohých pacientů se naopak objevují příznaky podobné chřipce, které nastupují jeden až dva měsíce po infekci a ustupují za týden až měsíc.

Při rozvoji nemoci začnou ženy většinou trpět na kvasinkové infekce jazyka a pochvy. Časté jsou také záněty pánevních orgánů.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...