Artróza nebo artritida, léčba, prevence

Při delší bolesti kloubů, kdy žádné léky nepomáhají, může jít buď o revmatoidní artritidu, nebo o artrózu. I když nám prvotní příznaky mohou připadat shodné, je mezi těmito nemocemi zásadní rozdíl.

obrázek ke článku Artróza nebo artritida, léčba, prevence

Artróza - degenerativní onemocnění. Není tu přítomen zánět, dochází k opotřebení kloubů.

Opotřebení kloubů je otázka věku, rodinných dědičných dispozic, vyšší hmotnost, úrazy. K rozvoji přispívají i silové sporty, artróza je běžná například u vrcholových fotbalistů nebo hokejistů.

Artrózu charakterizuje bolest:


  • po námaze,
  • po dlouhodobém sezení,
  • tzv. startovací bolest po ránu, která po prvních pár krocích přejde, což platí pro artrózu velkých kloubů (kyčle, kolena). U malých kloubů nemoc postihuje zejména koncové klouby prstů, kdy pacienti udávají někdy bolest, jindy mravenčení a na kloubech se tvoří uzlovité nárůstky.

Artróza je před 45. rokem věku vzácná, naopak po 60. roce se týká každého druhého člověka.

Při diagnostice se používá rentgenové vyšetření. Nejsou-li změny na kloubech zřejmé (což na počátku onemocnění nejsou), často je třeba se řídit tím, co pacient sdělí lékaři.

Léčba a prevence artrózy:


  • Léčba medikamentózní - doporučují se pouze léky tlumící bolest, nikoli ovlivňující vývoj choroby.
  • Ostatní léčba - zásadní je redukce váhy, dále dlouhodobá rehabilitace a vhodné sportovní aktivity (minimálně 3 - 4krát týdně).
  • Doplňková léčba - existuje řada opěrných pomůcek včetně ortéz nebo i těch, které zjednoduší život (například nástavec na toaletu pro snazší vstávání). Velice důležitá je správná obuv se silnou podrážkou pro tlumení nárazů.
  • Prevence - úprava váhy, se štíhlou postavou a dobrým svalovým aparátem se s artrózou lépe poperete. Vhodnými sporty jsou ty, které nepřetěžují páteř či nosné klouby, například plavání, rychlá chůze, nordic walking, běh na měkkém podkladu (např. v lese), jízda na kole, běh na lyžích a podobně.

Artritida - zánětlivé onemocnění, příčinou vzniku nemoci je genetika, další potenciální důvody dosud nebyly stoprocentně prokázány. Artritidu způsobuje porucha imunitního systému. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy organismus napadá sám sebe.

Artritické záněty se projevují:


  • typickou klidovou bolestí (zejména v noci), kdy může bolet jakýkoli kloub
  • ranní ztuhlostí kloubů - trvající až hodinu
  • oteklými klouby
  • dalšími doprovodnými jevy jsou - únava, redukce hmotnosti, zvýšená teplota, oční i kožní záněty a jiné

Choroba si věk nevybírá, může postihnout malé děti stejně jako dospělé. Nejvíce nemocných je kolem 30. a 50. roku věku.

Nemoc se diagnostikuje z krevního rozboru, pro autoimunitní onemocnění jsou typické určité látky patrné v krvi. Změny jsou viditelné také na rentgenovém vyšetření (nikoli však zkraje choroby).

Léčba a prevence artritidy:


  • Léčba medikamentózní - spočívá v podávání léků (modifikující, hormonální, biologické), případně na tlumení bolestí.
  • Prevence - předejít artritidě bohužel nejde, příčina vzniku je totiž neznámá. Epidemiologická fakta ale potvrzují, že kouření (ve spojení s genetickou dispozicí) výrazně napomáhá projevům této choroby.

Pokud si nejste jisti, co vás trápí, vyhledejte nejlépe revmatologa, který léčí obě choroby.

Máte-li jistotu, pak s artrózou se můžete obrátit na ortopeda nebo rehabilitačního lékaře.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...