Otěhotnění

Přehled článků v sekci Otěhotnění

Menstruace - menstruační kalendář

Během menstruačního cyklu vytvoří tělo ženy 1 vajíčko (příležitostně 2) a uvolní je v době ovulace. Výstelka dělohy roste souběžně. Nedojde-li k oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus.

Ovulace a bazální teplota

V první polovině cyklu vaječníkový váček (folikul) ve zralé fázi vylučuje estrogen do místa, kde zraje vajíčko. V polovině vašeho cyklu nastává ovulace.

Hladina hCG v krvi - hormon signalizující počátek těhotenství

Ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko zahnízdí do zbytnělé děložní sliznice, začínají první buňky, které tvoří základ placenty, uvolňovat do krevního oběhu chemické látky a hormony. Ty zabrání příchodu další menstruace. Jde hlavně o humánní choriový gonadotropin (hCG).

Umělé oplodnění - přehled metod

Stále roste počet žen i mužů, kteří nemohou z různých příčin počít přirozenou cestou vlastní dítě. Současné metody umělého oplodnění nabízí takto postiženým párům šanci na vlastní dítě.

Těhotenství po třicítce a čtyřicítce

S věkem ženy neklesá jen počet vajíček, zhoršuje se i schopnost oplozeného vajíčka zahnízdit se v děloze a mění se i jejich kvalita. V průběhu života ženy jsou vajíčka vystavena působení mnoha škodlivých vlivů, v pohlavních buňkách se odehrávají různé změny, což vede ke zvýšenému výskytu vrozených chromozomálních vad.