Nadměrné ukládání tuku na různých částech těla

Nežádoucí tuk se může ve vyšší míře ukládat nejen na zadku a v pase, ale i na břiše, kolenou, rukou, obličeji, lýtkách a stehnech. Za ukládání tuku může dle odborníků nejen nevhodná strava, genetické dispozice, ale i stres, nedostatek spánku, odpočinku, hormonální výkyvy a toxiny, které se hromadí v organismu. Tělo nám tak vysílá varovné signály, že je čas, změnit životní styl. Platí pravidlo, čím dále od srdce a dalších orgánů se tuk ukládá, tím menší zdravotní riziko představuje.

Možná příčina ukládání tuku na lících a na krku - příliš mnoho alkoholu.


Při vyšší konzumaci alkoholu, zadržuje tělo více vody, z čehož mohou mít tito jedinci odulé tváře a krk.

Doporučuje se proto vyhýbat alkoholu a provádět masáže obličejové části těla.

Možná příčina ukládání tuku na zádech v oblasti kolem podpaží (podprsenkový tuk) - tělo nedokáže zpracovat sacharidy.


Pokud tělo nedokáže efektivně zpracovat sacharidy, začne se ženám ukládat tuk v podprsenkové oblasti. V tomto případě je vhodné vyhýbat se obilovinám a rafinovaným sacharidům (rýže, těstoviny), které lze nahradit pohankou, hnědou rýží nebo bulgurem. Do jídelníčku je vhodné zařadit zeleninu, která je bohatá na vlákninu.

Z pohybových aktivit je vhodný například spinning.

Možná příčina ukládání tuku na vnitřní straně rukou při podpaždí - množství toxinů v organismu.


Často se stává, že je kůže na vnitřní straně rukou při podpaží ochablá a vytváří prostor pro ukládání tuku. Tuk se může ukládat i ve svrchních částech poprsí. Důvodem bývá množství toxinů, které se do těla dostávají potravou a vnějším prostředím.

Vhodné jsou například očistné kůry (ne hladovění), zvýšený příjem tekutin (vody, ale ne pití z plastových lahví, které jsou také zdrojem toxinů, zelený a bílý čaj), ale i zařazení důležitých antioxidantů do stravy, aby mohlo dojít k detoxikaci organismu.

Nejen k prokrvení pokožky, ale i k odbourání toxinů a tuku přispívá masáž a peeling pokožky.

Z pohybových aktivit je vhodná Bikram jóga (Hot Yoga), při níž se náležitě vypotíte a s potem odcházejí z těla i toxiny.

Možná příčina ukládání tuku na břiše - stres.


Pokud jste nadměrně vystaveni dlouhodobému stresu, začne se u vás tuk okamžitě ukládat na bříšku. Nemůže, i když cvičíte, držíte dietu, vaše břicho není nikdy ploché, vypadá jako nafouklé. Tento problém mívají i velice štíhlé ženy. Znamená to, že jsou často, či neustále ve stresu, čímž je hladina kortizolu vyšší a tělo dostává signál, že si má tuk ukládat v této partii. Tento viscerální tuk je jedním z nejškodlivějších tuků z hlediska zdraví.

Tuku na břiše se nezbavíte sporty, které zvyšují hladinu kortizolu v krvi (např. běh), ale vhodné jsou jóga a pilates.

Drastické diety také nejsou vhodné, vyhněte se však obilninám (těstoviny, pečivo) a cukru, neboť tyto potraviny jsou živnou půdou pro bakterie, které také mohou za ukládání tuku na břiše. Nepijte alkohol a kávu, vhodné je zařadit do každodenního jídelníčku 100% ovocné a zeleninové šťávy, ryby, bílé maso, citrusy, avokádo, zeleninu, olivy, sladké brambory (batáty).

Možná příčina ukládání tuku na lýtkách - nekvalitní odpočinek, včetně špatného spánku.


Spát bychom měli podle věku, typu zaměstnání 7 - 9 hodin denně. Dlouhodobější nedostatek spánku se může projevit nejen tmavými kruhy pod očima, ale i zhoršeným soustředěním, sníženou výkonností, duševní netečnost, ale také přibýváním na váze.

Kvalitu spánku ovlivňuje i naše strava, proto bychom neměli konzumovat nejméně 3 hodiny před spaním cukry a karbohydráty (hlavní zdroj energie pro většinu buněk), neboť zbytečně zatěžují organismus. Také pití kávy, čaje i čokoláda mohou narušit spánek. Těsně před spaním nepijte ani větší množství žádné jiné tekutiny, aby váš spánek nebyl zbytečně narušen odchodem na toaletu.

Škodlivé je i modré záření například z mobilů, notebooků, televize.

Možná příčina ukládání tuku na bocích v nižší části zad - mnoho cukrů ve stravě a stres.


Za ukládáním tuku v této oblasti těla stojí často nadbytek cukrů ve stravě a neschopnost vašeho těla se s ním vypořádat, ale i stres. Vhodné je omezit příjem cukru a snažit se více relaxovat.

Jako nápoj je vhodný zelený nebo bílý čaj a zařazení do stravy více potravin s antioxidanty, důležitý je zinek (např. dýňová semínka).

Pro vypocení a odpavení toxinů je vhodná Bikram jóga.

Možná příčina nadměrného ukládání tuku na stehnech - genetická záležitost.


Velká, tučná stehna se dají částečně odstranit úpravou stravy. Zvláště nevhodné jsou potraviny a hotová jídla, obsahující sóju (mléko, sýr, jogurty,..).


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...