Plastická operace nosu (rhinoplastika)

Operace nosu (rhinoplastika) patří k nejčastějším a přitom nejnáročnějším plastickým zákrokům, vyžaduje velkou zkušenost operatéra. Mezi nejnáročnější úkony na rhinoplastice se řadí operace špičky nosu. Tvar nosu dává obličeji osobitý výraz, každá změna je proto i na první pohled značně zřetelná. Změnou tvaru nosu dochází k celkové změně výrazu osobnosti, často má vliv i na psychiku a další vývoj osobnosti. Plastika nosu řeší jak estetické, tak i funkční požadavky.

obrázek ke článku Plastická operace nosu (rhinoplastika)

K samotné operaci je nutné přistupovat velmi zodpovědně. Hlavní důvody pro změnu tvaru nosu mohou být dané (vrozené odchylky), či způsobené (deformace např. při úrazech).

Chirurgickým zákrokem se upravuje jak chrupavčitá, tak i kostěná část nosu. Velikost nosu lze zmenšit, zvětšit, upravit jeho asymetrie nebo rozpětí nosních přepážek a nosních dírek atd.

Hned při první konzultaci zhodnotí lékař individuelně každý případ, detailně vysvětlí průběh operace a probere s pacientem nejvýhodnější možnost operačního zákroku. Výraznější zásah do tvaru nosu bývá doprovázen i úpravou dolní čelisti a brady. Jelikož jde o radikální zásah do celkového výrazu obličeje, využívají v mnohých zařízeních softwarové modelování, čímž je pacient do jisté míry na změnu připraven.

Věková hranice pro operaci nosu:


 • Dolní věková hranice - ukončení růstu, zejména růstu kostry obličeje a zubního oblouku, což bývá u děvčat ve věku 16 -17 let, u chlapců až kolem 18 let.
 • Horní věková hranice - není přesně definována, je však podmíněna dostatečnou elasticitou kůže (zejména u výrazného zmenšení nosu).

Plastická operace nosu se provádí v celkové nebo lokální anestezii. Nos je možné operovat vnitřním řezem bez viditelných jizev nebo napříč nosní přepážkou (otevřená metoda), kdy je jizva viditelná, ale bývá velmi nepatrná.

U otevřené metody, která se volí hlavně při reoperačních výkonech, má chirurg zajištěn lepší přístup, a to jak v nutnosti doplnění tkáně, tak i při samotné modelaci. Jedna z nevýhod je déle přetrvávající otok a viditelná jizva.

 • Operace měkké části nosu – úprava tvaru chrupavek a kůže v okolí nosu. Jedná se o řezy pod chrupavkami, mezi chrupavkami a do chrupavek. K požadovanému tvaru nosu lze využít vlastní tkáň, v případě chrupavčité náhrady chrupavku z nosní přepážky nebo ucha.
 • Operace tvrdé části nosu - je spojena se zásahem do kostěných struktur.

 • V pooperačním období se v místě ošetření dočasně objevuje otok a krevní podlitiny obličeje. Otoky lze zmenšovat chlazením. Menší otoky mohou trvat i několik měsíců po operaci. Fyzickou námahu je třeba odložit na dobu 3 – 4 týdny po zákroku.


  Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
  Přehled komentářů k článku
  ... doposud nebyl přidán žádný komentář ...