Doplňky výživy - vitamíny, minerály, ...

Přehled článků v sekci Doplňky výživy - vitamíny, minerály, ...

Len setý, lněné semínko a lněný olej

Len setý (Linum usitatissimum) je jednoletá bylina, pěstovaná pro lněné vlákno a pro olejnatá semena. Pochází z regionu mezi východním Středomořím a Indií a ve velkém se pěstovala již ve starověkém Egyptě. Dnes se pěstuje jako důležitá přadná a olejná rostlina v několika formách po celém světě s výjimkou tropických oblastí. U nás se pěstuje především v podhorských a horských oblastech s vyššími srážkami, nejvíce na Českomoravské vysočině. Dorůstá výšky asi 1,2 m, kvete jasně modře, až fialově, květ má pět kališních a korunních lístků. Plodem je pětipouzdrá tobolka. Odvětví zabývající se pěstováním a zpracováním lnu se nazývá lnářství.

Vitamín B9 (kyselina listová, acidum folicum)

Kyselina listová je zvláště důležitá pro vývoj plodu, chrání proti vrozeným vadám, pomáhá při tvorbě klíčových chemických látek pro nervový systém, snižuje riziko některých typů rakoviny, onemocnění srdce, cévních a mozkových příhod.

Zinek (Zincum, Zn)

Zinek může pomáhat při léčení mužské i ženské neplodnosti a je důležitý pro udržování dobrého stavu prostaty. Dále může příznivě působit u lidí se sníženou funkcí štítné žlázy, chronickou únavou, upravuje hladinu inzulínu, čímž pravděpodobně prospívá i diabetikům.

Probiotika a prebiotika

Střevní trakt každého jedince je individuální, trávicí trakt novorozených dětí je prakticky sterilní a bez přítomnosti bakterií. Díky kojení v něm během několika dní dochází k jeho kolonizaci. Už během dvou dní dosahuje koncentrace až jeden milion bakterií na gram stolice. Složení střevní mikroflóry si nejvíce budujeme po dobu prvních dvou let života.

Rakytník řešetlákový

Rakytník je jedinečná dřevina s velmi významným obsahem biologicky aktivních látek, nejvíce jich je v plodech, méně pak v listech, semenech a v kůře větví. Plody rakytníku jsou oranžové bobule, trpce kyselé chuti, jedí se čerstvé nebo se z nich připravují různé produkty.

Komplexní multivitaminové a minerální preparáty pro děti

Dnes jsou na trhu k dostání komplexní multivitaminové a minerální preparáty pro děti, které se vyrábějí z čistě přírodních látek. Jejich vstřebatelnost je nesrovnatelně vyšší než u syntetických preparátů.