Porod

Přehled článků v sekci Porod

Co zabalit s sebou do porodnice

Termín porodu se blíží, je čas nachystat tašku do porodnice. Tašku je dobré mít nachystanou pěkně po ruce již několik dní před očekávaným termínem porodu. Porodnice sice uvádějí, co vše vám poskytnou zdarma během vašeho pobytu jak pro děťátko, tak pro vás, rodičku, ale vždy je lépe přibalit raději nějakou tu věc navíc.

Porod – první příznaky porodu

První kontrakce začínají pomalu, necítíte tolik bolest, ale spíš pnutí, které vystřeluje z břicha do zad a do nohou a po chvíli zase ustane. Pokud se tato bolest (kontrakce) opakuje v pravidelných intervalech, začněte sledovat hodiny.

Plodová voda

Plodový vak (blanitý vak vyplněný plodovou vodou), v němž dosud dítě plavalo praskne a z pochvy začne vytékat čirá tekutina. Kdykoliv se toto stane, musíte vzhledem k nebezpečí infekce co nejrychleji do nemocnice, aby nebylo ohroženo vaše dítě.

Tatínek u porodu, ano či ne?

Porodníci s přítomností mužů u porodu plně souhlasí, mají s nimi většinou dobré zkušenosti, jen malé procento mužů u porodu omdlévá. Nesouhlasí však s tím, aby přítomnost muže při porodu byla vynucována za každou cenu. Platí pravidlo nezakazovat, ale ani nepřikazovat!

Porod císařským řezem - císařský řez

V případě, že porod císařským řezem není akutní, provádí se nalačno. Před výkonem se provádí oholení rodičky, vycévkování močového měchýře a žena dostává přípravné léky pro anestézii.