Přibývání na váze - zpomalený metabolismus

Dříve byl u většiny lidí přebytek jídla luxusem. Nyní se nacházíme v situaci, kdy máme potravy dostatek, někteří jedinci dokonce velký nadbytek. Tím, že tělo často dostává velké množství kalorické stravy, se kterou si není schopno efektivně poradit, začne ji ukládat do tuků. O to, aby k tomu nedocházelo a potraviny byly co nejefektivněji využity, se v našem těle stará látková výměna - metabolismus.

Rychlost metabolismu ovlivňuje, jak se cítíme. Rychlejší metabolismus znamená rychlejší spalování kalorií, což způsobuje, že máme i dostatek energie.

I když lze metabolismus nastartovat, není to tak jednoduché. Nejprve se musí odstranit příčiny pomalého metabolismu, což bývá u většiny případů značně složité.

Člověk s pomalým metabolismem je naopak mnohem více unavený a tím pádem se i těžko nutí k veškeré pohybové aktivitě. I přes přísnou životosprávu a cvičení dochází k většímu ukládání jídla do tuků pro případ nouze, čímž se rozplývají naděje na štíhlou postavu.

Nadváha často nesouvisí pouze s příjmem a výdejem kalorií, ale u většiny osob s nadváhou hrají roli i zdravotní příčiny nadváhy, o nichž dotyčný mnohdy ani neví.

Možné příčiny zpomaleného metabolismu:


  • Nesprávné stravovací návyky - hltání, velké porce, dlouhé časové rozestupy mezi jednotlivými jídly, příliš kalorická strava bez následného výdeje kalorií, atd..
  • Předchozí diety nebo dlouhodobé půsty - veškeré jednostranné diety jsou typickým příkladem toho, jak budovat pomalý metabolismus. Pokud jídlo vynecháte úplně nebo sníte jen okurku nebo rajče, neobsahující žádné základní živiny (jsou tvořeny téměř výhradně vodou), tělu nedodáte možnost získat energii a necháte ho dále hladovět.
  • Špatná funkce některých vnitřních orgánů (např. štítné žlázy).

Pokud se Vám podaří odhalit příčinu pomalého metabolismu, jde hubnutí mnohem snadněji. Důležité však je, dodržovat následné kroky.

Kroky k nastartování rychlejšího metabolismu:


  • Nevynechávat snídani - po noci je metabolismus zpomalený a zůstává pomalý, dokud se nenajíte nebo si nezacvičíte. Snídaně by měla být složena z plnohodnotných dlouhých sacharidů, čímž získáte energii na 3 - 4 hodiny. Když do 3 hodin od snídaně přijmete další složené cukry, udržíte si celé dopoledne vyrovnanou hladinu krevního cukru i zásobu energie.
  • Složení stravy odpoledne a večer - odpoledne byste měli poměr přijatých sacharidů již srovnávat s příjmem bílkovin, a to při neustálém dodržování správných rozestupů mezi jídly. I před spaním je nutné přijmout dostatečné množství sacharidů. V porovnání se začátkem dne Vám jich bude stačit tak 1/3. Získanou nadbytečnou energii ve spánku byste ve spánku nevyužili a tak by byla zbytečně ukládána. Ideální večeří je zelenina, malé množství složených sacharidů a dlouhé bílkoviny, které zajistí, že k zastavení metabolismu nedojde zbytečně brzy. Poslední jídlo by mělo být nejpozději dvě hodiny před tím, než půjdete spát a to bez ohledu na to, kolik hodin je. Jelikož by spánek měl trvat ideálně 8 - 9 hodin, nedojde ke zpomalení metabolismu. Pokud v práci směnujete, zaměňte ráno za čas, kdy vstáváte a večer za čas, kdy jdete spát.
  • Zařadit do jídelníčku potraviny, které metabolismus zrychlují (zelený čaj, ovoce bohaté na vlákninu a enzymy – jablka, kiwi, ananas, papáju, potraviny bohaté na bílkoviny – mléčné výrobky, nízkotučné maso, luštěniny).
  • Před jídlem vypít 2 čajové lžičky jablečného octu rozmíchaného ve vodě.
  • Jíst pravidelně, a to v rozmezí maximálně 3 - 4 hodin. Po tomto čase je již jídlo natráveno, a jakmile tělo zjistí, že nemá další přísun živiny, začne šetřit energii na zlé časy. Zpomalí se spalování nejen přijatých živin, ale i zásobního tuku. Budete-li naopak jíst každé 3 hodiny, tělo si zvykne a metabolismus příjmu potravy přizpůsobí, tedy zrychlí.
  • Nezaměňujte ale pravidelné jedení za jedení neustálé a za přejídání se. Když jedno jídlo z nějakého důvodu vynecháte, nesnažte se deficit dohnat, pouze byste tím způsobili zbytečné zpomalení metabolismu.
  • Jíst v klidu - jídlo je nutné pořádně rozžvýkat, sliny pomáhají s trávením.
  • Velké porce si rozdělit na dvě menší porce v rozmezí 3 hodin.
  • Vyhledávat příležitostný pohyb - zvolit si vhodnou fyzickou aktivitu (rychlá chůze, jízda na kole, plavání) a pravidelně se jí věnovat. Pokud namítnete, že nemáte čas, stačí si několikrát denně vyjít několik pater schodů. I taková fyzická aktivita zrychlí metabolismus a usnadní hubnutí.

Do jídelníčku lze také zařadit doplňky, které se dají koupit i bez předpisu a zvyšují metabolismus. V případě, že však nezjistíte příčinu pomalého metabolismu, je malá pravděpodobnost, že se Vám pomocí nich zrychlení metabolismu podaří. Navíc může být nadměrné užívání doplňků stravy pro některé jedince zdravotně nebezpečné. Může dojít ke zvýšení krevního tlaku, nervozitě, bolení hlavy, nadměrnému pocení, nespavosti a dalším zdravotním komplikacím.

Mějte na paměti, že pouze pravidelným přísunem živin ve správných dávkách dojde ke zrychlení metabolismu. Tělo si na přísun zvykne a nebude zbytečně energii ukládat do tuků a Vy opět získáte zpět kýženou postavu.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...