Operace karpálního tunelu

K poranění nervu v průběhu operace dochází jen výjimečně, a to při závažné chybě operatéra. Při kompletním protětí nervu následuje výpadek hybnosti v dané oblasti ruky. Častější komplikací bývá protnutí motorické větve, čímž dochází k porušení úchopu ruky. Hematom se v místě operace tvoří zcela ojediněle, prevencí je zavedení drénu. V případě, že se drén nezavede, stačí kontrola karpálního tunelu den po operaci s případným vypuštěním hematomu, aby nezpůsobil nový útlak nervu. Bolest a přecitlivělost v oblasti jizvy mizí obvykle do 3 měsíců. Kompletní návrat funkce ruky bývá do 1 roku.

Průběh operace


Operace karpálního tunelu trvá cca 30 minut.

Nejprve se provede kožní řez na dlaňové straně zápěstí, a to:


  • Klasickým způsobem (řez asi 2-4 cm) – řez je sice o něco delší než při endoskopii, ale zajišťuje dobrý přístup k nervu.
  • Endoskopicky - stačí jen velmi malý řez, čímž jsou pooperační bolesti slabší a návrat k předchozím aktivitám je rychlejší. Nevýhodou je časová náročnost operace.

Po operaci karpálního tunelu je ruka obvázána měkkým nekomprimujícím obvazem, aby došlo k jejímu znehybnění. V případě komplikací je ke zpevnění použita krátká sádrová dlaha, která podporuje dobré hojení. Prsty jsou volně mimo dlahu. Po odstranění dlahy je vhodné i nadále zpevňovat zápěstí ortézou na suchý zip, alespoň na noc.

Zvednutí končetiny je prevence vzniku otoku operované oblasti.

Několik hodin po operaci přichází bolest a mravenčení. Obtíže nejsou však zvlášť výrazné, ustupují do dvou dnů. Tuhnutí a slabá svalová síla přetrvávají o něco déle. Proti bolesti jsou podávány léky.

Převazování rány provádí chirurg většinou první, či druhý den po operaci, dále jak uzná za vhodné.

Stehy se odstraňují po týdnu až deseti dnech od operace.

Pokud jizva bolí, mažeme ji doporučenou mastí. Nesmíme také zapomenout jizvy promašťovat, vhodná je mast s vitaminem E, indulona, vepřové sádlo.

Zvýšený příjem vitamínů B (zvláště vitaminu B6) usnadňuje regeneraci nervu.

Tlakové masáže jizvy provádíme po odstranění stehů. Podporujeme tím hojení rány a snižuje se i otok.

Infekce rány se objeví jen výjimečně.

Klidový režim je nutný, první měsíc se ruka nesmí zatěžovat vůbec. Následně je nutné začít s rozcvičováním pomalu, zátěž jen lehce zvyšovat. Pohyby nesmí jít nikdy přes bolest. Plná zátěž je možná nejdříve po 3 měsících.

Pracovní neschopnost trvá cca 3 měsíce, ale i potom je nutné ruku šetřit. Je vhodné zvážit i změnu profese, aby se onemocnění nevrátilo zpět.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...