Dna, kyselina močová
Dna je metabolické onemocnění kloubů, při kterém dochází k nadměrnému usazování ostrých krystalů kyseliny močové, nejčastěji v okolí kloubů. Přibližně 10% obyvatel České republiky má zvýšenou hodnotu kyseliny močové v krvi. Tímto onemocněním trpí většinou muži, a to ve věku 20 - 50 let, ale ani ženám se tato nemoc vyhýbá.
Kyselina močová je vedlejší produkt metabolismu látek, které se jmenují puriny. Organismus lidí trpících dnou neprodukuje dostatečné množství trávicího enzymu (ureázy), jehož úkolem je přeměna špatně rozpustné kyseliny močové na vysoce rozpustnou látku. V důsledku tohoto nedostatku dochází k hromadění kyseliny močové v krvi a tkáních, kde krystalizuje.
Hlavní příčiny zvýšené hodnoty kyseliny močové v krvi:
v organismu se vytváří ve zvýšené míře
organismus ji z těla nedostatečně vylučuje
V obou případech pak dochází k zanášení organismu kyselinou močovou a k jeho okyselování. Neléčená dna může způsobit kompletní překyselení organismu, přechází do chronického stavu.
Překyselení organismu může způsobovat:
alergie
ekzémy
deprese
poruchy spánku
bolesti svalů, kloubů a hlavy
usazování cholesterolu
vysoký krevní tlak
onemocnění jater
onemocnění ledvin, tvorbu ledvinových kamenů
a mnohé další
Kyselina močová krystalizuje do tvaru jehličkovitých krystalů, které následně jako špendlíky pronikají do kloubů. Krystalky kyseliny močové se usazují v blízkosti kloubů a poškozují kosti a chrupavky.
Kyselina močová způsobuje silnou palčivou bolest v oblasti napadených kloubů, měkkých tkáních a ledvinách. V místě jejího ukládání se mohou tvořit záněty, které stav nemocného ještě více zhoršují.
Nejčastěji je postižen:
kloub palce na noze,
hlezenní kloub
zánártní klouby
kolenní klouby
prstové a zápěstní klouby
Napadení měkkých tkání
Krystalky kyseliny močové se usazují v měkkých tkáních, např. v ušním boltci a chrupavkách, okolních tkáních (například v loketní, prstové na rukou i na nohou). Tkáně reagují na krystalky kyseliny močové jako na cizí tělesa a zapouzdří je, což probíhá zpravidla bezbolestně a bez povšimnutí. Vede to k opotřebení kloubů (artróze). Koncové stadium představují typické dnavé prsty, které jsou silně deformované a omezené v pohybu.
Ledviny
Krystalky kyseliny močové se usazují z 20 - 40% v ledvinách nebo v přilehlých močových cestách jako močové kameny (urátové kameny). Tato sedimentace poškozuje ledviny trvale, urychluje hromadění moči, což vede k zánětům a infekcím. Močové kameny mohou vést k ledvinové kolice.
Při výskytu močových kamenů je důležité vypít nejméně 2,5 - 3 litry vody, zředěné ovocné šťávy, ovocného nebo bylinkového čaje denně. Alkalické minerálky mají přednost, protože napomáhají alkalizaci moči a tím k udržení jinak špatně rozpustné kyseliny močové v roztoku, čímž se předejde tvorbě močových kamenů. Vhodná je i pravidelná pohybová aktivita.
Dnavá ledvina, která vzniká velice zřídka, může být příčinou poruchy fungování ledvin a zavedení léčby dialýzou.
Na vzniku nemoci dna se podílí:
způsob výživy - přejídání, potraviny s vysokým obsahem nukleoproteinů (např. vnitřnosti, sardinky, ančovičky, masové extrakty, masové polévky a omáčky červená masa, luštěniny, mořské ryby, úhoř, humr, sladkovodní ryby, alkohol, včetně piva, červeného vína, sůl
stres, trauma
operace či poranění kloubu
infekce
některé léky - např. diuretika, která jsou často užívána ke kontrole vysokého tlaku krve nebo ke snižování otoků
a jiné
Sdílet na:
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...