Ledvinová kolika - močové kameny

Ledvinová kolika je velmi náhlá, prudká, postupně narůstající nebo klesající bolest v bederní oblasti zad. Jde o jednu z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít. Bolest může vystřelovat podél močovodů do oblasti podbřišku, třísel, varlat, velkých stydkých pysků a vnitřní strany stehna.

K bolesti se může přidružit studený pot, nevolnost, bledost až zvracení. Někdy dochází také k zástavě pohybu střev, jde o reflexní děj. Další doprovodné příznaky jsou zvýšená srdeční frekvence, zrychlené dýchání a pokles krevního tlaku. V moči bývá přítomna krev. Pacient bývá neklidný, neustále se pohybuje, hledá nejvhodnější úlevovou polohu.

20% z celého objemu krve protéká ledvinami, kde se krev filtruje. Prostřednictvím filtrace krve vzniká primární moč, která je následně v systému tubulů upravována do definitivní moči. Té se denně tvoří cca 2 litry a obsahuje mimo jiné zplodiny metabolismu, škodliviny a léky.

Moč z ledvin vstupuje do vývodných cest močových (ledvinová pánvička, močovody, močový měchýř a močová trubice) a následně je odváděna ven z těla. Pokud se ve vývodných cestách vyskytne překážka v odtoku moči, nejčastěji jde o močový kámen, reaguje na ni svalovina ve stěně orgánů močových cest stahy se snahou překážku odstranit. Svalovina se opakovaně křečovitě stahuje a uvolňuje, což způsobuje prudkou bolest.

Pokud jsou kameny v klidu, mohou se vyskytovat pouze nespecifické bolesti v zádech. Pokud se ledvinový kámen pohne a dojde k ucpání močových cest, vzniká zpravidla ledvinová kolika.

K rozvoji močových kamenů přispívá zvýšená kyselost moči (zvýšená hladina kyseliny močové - dna), zvýšená hladina vápníku v séru, nedostatek ochranných látek, nedostatečný příjem tekutin, zánět ledvin, opakované infekce močových cest a podobně. Koliku může vyvolat i podchlazení, stres nebo dietní chyba (strava bohatá na bílkoviny).

Prevence vzniku ledvinových kamenů:


  • dostatečný příjem vody
  • omezení příjmu potravin se šťavelany - čokoláda, ořechy, špenát
  • omezení příjmu - proteinů, sodíku a dusíku

Ledvinová kolika trvá několik minut až hodin, přichází často nečekaně, obvykle ve večerních až nočních hodinách, kdy je moč nejvíce zahuštěna. Někdy se bolest objeví i při tělesné námaze a podobně. Vyhledat nebo přivolat odbornou lékařskou pomoc je nezbytné.

Léčba ledvinové koliky:


  • podání analgetik - látek tlumících bolest
  • podání spasmolytik - látky, které tlumí a uvolňují křeče svaloviny
  • podání diuretik - látky zvyšující množství vylučováné moče
  • doplnění tekutin - případně i infuzí, aby došlo ke zvýšenému vylučování moče

V případě, kdy koliku vyvolal ledvinový kámen, tak se zpravidla přistupuje k jeho odstranění neinvazivní cestou, mimotělní litotrypsí (rázovou vlnou). Tímto zákrokem se rozdrtí kámen na menší části, které následně odejdou močí.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...