Ostruha patní kosti

Jako patní ostruha bývá označován kostěný útvar, výrůstek (osteofytem) v oblasti nášlapné plochy kosti patní, který lze odhalit na rentgenovém snímku. Tento výrůstek se obvykle vytvoří na straně chodidla v místech, kde se na kost upínají šlachy vazů a svalů. Různé nárůstky se mohou vytvořit také v místě úponu Achillovy šlachy. I když zpočátku nebývá otok ani zarudnutí, může se zarudnutí paty objevit později. Bolesti paty se objevují zhruba ve věku od osmi let do pozdního věku. Nejširší výskyt obtíží je však ve středním věku.

obrázek ke článku Ostruha patní kosti

Častým odhalením ostruhy je až různě intenzivní bolest při došlapu. Tuto bolest můžete vnímat jako bolestivé píchání uprostřed paty nebo na její zadní straně, může však vystřelovat i do celé plosky. Bolest je pociťována nejen při nášlapu, mnohdy však i při pouhém doteku paty. Nejhorší je to ráno nebo po delším sezení, kdy se přes velkou bolest paty můžete jen stěží postavit na nohy a rozejít. Pata však může bolet i po větší zátěži večer nebo i v noci, kdy je noha v klidu.

Příčiny ostruhy patní kosti:


 • nošení nesprávné obuvi
 • přetížení nohy (dlouhodobé stání, sport)
 • vadné postavení nohy
 • pozůstatek poranění paty
 • součást revmatických chorob (ukládání vápenných solí v oblasti úponu)
 • určitý podíl hrají i dědičné dispozice

Diagnostika:


Jednoznačným kritériem pro diagnózu patní ostruhy je RTG nález, který vyloučí jiné příčiny bolestí paty, jako je úraz, zánět kosti, artróza, osteoporóza nebo i nádor.

Druh léčby ostruhy patní kosti:


 • Odlehčení - snížení zátěže, nohy nepřetěžovat, používání ortopedických vložek, někdy pomůže i změna výšky podpatku, jež změní směr zátěže úponů na patní kosti.
 • Homeopatické přípravky – volně prodejné v lékárnách (hekla lava, nejlépe ředění 15CH, užívat 3x denně po 5 kuličkách, dokud problémy nezmizí).
 • Fyzikální terapierehabilitace (laser, ultrazvuk, magnetoterapie). Při neúspěchu této léčby se mohou aplikovat protizánětlivé krémy, obstřiky bolestivých úponů lokálním anestetikem nebo i kortikoidem (vedlejší negativní účinky), výjimečně je doporučována radioterapie (vedlejší negativní účinky) a operační řešení (pouze v případech kdy došlo k odlomení patní ostruhy při úrazu patní krajiny, jinak může dojít i k zánětu patní kosti). V poslední době má v těžších případech velký efekt léčba akustickou rázovou vlnou.

Léčba ostruhy patní kosti rázovou vlnou


Tato aplikace je prováděna v lokální anestezii, jednotlivé rázy jsou aplikovány na kůži s nastavenou intenzitou úderů a frekvencí. Po aplikaci dochází ke zvýšení místního prokrvení a zlepšení látkové výměny, zvýšenému vstřebávání vápníkových uloženin ve svalech a tkáních a k analgetickému (protibolestivému) efektu. Po ošetření je pacientům doporučen 48 hodinový klidový režim, led. Dále je povolena zátěž do bolestivosti, sport až po 3-4 týdnech. Po aplikaci akustické rázové vlny, doporučuje se obvykle 3 až 6 sezení s odstupem cca sedmi dnů, dochází u většiny pacientů k úplnému vyléčení. Pacienti tak bolestivost nepociťují vůbec nebo na okrajích paty po extremní zátěži, tato bolest pak odeznívá v klidu. Jsou však i pacienti, u nichž odeznívá bolest až po půl roce. U některých dochází ke zlepšení pouze částečnému.

I když někteří lékaři ostruhu patní kosti bagatelizují, jde o onemocnění časté a obtížně reagující na klasickou léčbu. Vždy je proto nutné zvolit léčbu účinnou, radikální a hlavně včasnou. Aplikace akustické rázové vlny je doposud jedinou léčbou ostruhy patní kosti, která neodstraňuje pouze příznaky nemoci, ale i její příčinu. Osvědčila se i u pacientů, u nichž léčba klasickými prostředky neměla výsledný efekt, i když ani zde není výsledek 100%.

Prevence patní ostruhy:


 • Správná péče o nohy.
 • Kvalitní obuv.
 • Pravidelné masáže nohou, cviky na protahování prstů.
 • Úprava životosprávy a redukce nadváhy.
 • Po úrazech, bolestech z přetížení či po operaci nohou je vhodné používat termoplastické ortopedické stélky, které zajistí ideální rozložení zátěže těla na plosku.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz Jagg.cz
Přehled komentářů k článku
Patní ostruhapajajaja20.04.2019
Patní ostruhapajajaja20.04.2019
RE: Homeopatika pomohlapilomorka29.12.2013
Homeopatika pomohlaMacík03.12.2013
obrázek ke článku Ostruha patní kosti