Zánět žaludku - akutní nebo chronický zánět

Zánět žaludku, odborně gastritida, je časté onemocnění postihující mladistvé a především dospělé jedince. Jde o jedno z nejrozšířenějších onemocnění trávicího traktu. Zánět může vznikat z různých příčin. Zánětem reaguje organismus na porušení rovnováhy vnitřního prostředí a brání se útokům zvenčí. Riziko vzniku onemocnění významně zvyšuje vliv kouření a alkoholu, dále strava, především nepravidelná strava s nadbytkem živočišných tuků, kořeněná jídla, život ve spěchu a stres.

Důsledkem zánětu žaludeční sliznice je, kromě bolesti, neschopnost produkce kyseliny chlorovodíkové, která je klíčová v procesu trávení. Dále dochází ke snížení produkce tzv. vnitřního faktoru, látky schopné vstřebat vitamin B12. Vitamin B12 je nezbytný pro správnou tvorbu červených krvinek. Při jeho nedostatku se tedy setkáváme s jedním typem chudokrevnosti, tzv perniciózní anémie, projevující se dušností, únavou a bledostí.

V závislosti na délce trvání, na příčinách vzniku a podle změn tkáně rozeznáváme akutní a chronický zánět žaludku. Mnohem častější jsou chronické formy, které je potřeba léčit, jelikož mohou způsobit řadu komplikací.

Akutní záněty žaludku


  • Vznikají jako reakce na nevhodnou stravu, alkohol nebo léky. Jde o krátkodobou záležitost, vyvíjí se náhle a obtíže trvají po dobu 1 - 2 dnů. Naše tělo je schopno se s tímto typem zánětu vypořádat samo a poškozenou tkáň rychle opravit. Doporučuje se dieta, klid na lůžku a vyhýbání se látkám, které nám tento stav způsobily.

Na vzniku akutního zánětu žaludku se podílí jak vlivy vnější, tak vnitřní.

  • Akutní záněty žaludku - vnější vlivy - konzumace silně kořeněného jídla, jídla tučného, požívání alkoholu, stavy po chirurgickém zákroku či úrazech, ale třeba i užívání některých léků. Typickým lékem, který je schopen způsobit akutní gastritidu je acetylsalicylová kyselina, která je součástí například Aspirinu či Acylpyrinu.
  • Akutní záněty žaludku - vnitřní vlivy - stres, šokové stavy nebo nedostatečné prokrvení. Hlavními příznaky jsou nechutenství, průjem, pálivý pocit v žaludku stoupající směrem vzhůru, zvýšená teplota a únava. Po dvou až třech dnech nemoc ustupuje. Je třeba si dát pozor na to, zda stolice neobsahuje krev. V tom případě by se mohlo jednat o krvácení do trávicí trubice a je potřeba rychle jednat. Velké riziko představuje průjem u kojenců, u kterých může způsobit dehydrataci, přílišnou ztrátu tekutin.

Chronické záněty žaludku


Mohou být způsobeny některými bakteriemi nebo mohou být autoimunitní povahy. Toto onemocnění se vyvíjí delší dobu a nemusí mít žádné příznaky. Podle příčin můžeme chronický zánět žaludku rozdělit do několika skupin.

Typy chronického zánětu žaludku:


  • Bakteriální zánět - B-gastritida - nejčastější typ chronického zánětu žaludku, je způsobená osídlením žaludeční sliznice bakterií Helicobacter pylori. Tato bakterie je schopná přežít v kyselém prostředí žaludku. Samotná bakterie pak vyrábí řadu tělu jedovatých látek, které narušují celistvost žaludeční stěny. Udává se, že Helicobacter pylori je příčinou asi 80−90 % všech zánětů žaludku, přičemž téměř každý člověk je hostitelem této bakterie. Ne u každého však nemoc propukne. Proč tomu tak je se zatím neví, ale hovoří se o možných dědičných schopnostech ubránit se infekci.
  • Chemický zánět - C-gastritida - je vyvolán různými dráždivými látkami, které se dostanou do žaludku. Takovou látkou můžou být různé léky, jako je Aspirin, Acylpyrin, Ibalgin či léky pro léčbu nádorů. Při poruše nebo poškození svěrače mezi žaludkem a dvanáctníkem se může do žaludku vracet obsah tenkého střeva, který obsahuje žluč, střevní šťávu a další látky dráždící žaludeční stěnu.
  • Autoimunitní zánět - A-gastritida - jde o nejméně častou formu chronického zánětu žaludku, pro kterou je typické vytváření protilátek proti vlastním buňkám žaludku. To znamená, že bílé krvinky si mylně myslí, že žaludeční buňky jsou nepřátelské a ničí je. Ničení tzv. parietálních buněk má za následek sníženou tvorbu kyseliny chlorovodíkové a tzv. vnitřního faktoru. Ten je nezbytný pro správné vstřebávání vitamínu B12. Nedostatek tohoto vitamínu vede ke vzniku chudokrevnosti.

Příznaky chronického zánětu žaludku:


  • Projevy nejsou vyjádřeny - mluvíme o tzv. asymptomatické chronické gastritidě.
  • Příznaky vyjádřeny jsou - jde především o pálivou bolest v oblasti nadbřišku, nadýmání, plynatost a průjmy.

Diagnostika chronického zánětu žaludku


Zakládá se na histologickém vyšetření buněk žaludku během endoskopie. Endoskopie je vyšetření, při kterém se ústy zavádí přístroj tvaru hadice, který má na svém konci kameru. Pomocí kamery může lékař vizuálně zhodnotit stav sliznice. V případě chronické gastritidy lékař objeví otok či zarudlost sliznice. Nutné je odebrat 2 vzorky pro histologické vyšetření.

Léčba chronického zánětu žaludku spočívá v užívání některých léků. Podávají se tzv. antacida, tedy léky snižující kyselost žaludku, dále antagonisté H2 receptorů či inhibitory protonové pumpy, což jsou léčiva snižující tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Tím se omezí dráždění sliznice žaludku.

V případě, že příčinou chronické gastritidy je bakterie Helicobacter pylori, nasazuje se trojkombinace léčiv.

Neléčení chronické gastritidy může vést k vytvoření žaludečních vředů, kdy kyselina chlorovodíková proniká přes ochrannou vrstvu hlenu sliznice, která je napadená zánětem, a rozrušuje stěnu žaludku. Největší komplikací je potom přechod chronické gastritidy v karcinom žaludku, tedy zhoubné nádorové onemocnění, vyžadující operační zákrok a nasazení chemoterapie.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz Jagg.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...