Vliv jódu na funkci hormonů štítné žlázy

Hormony štítné žlázy významně ovlivňují metabolismus všech živin (cukrů, tuků a bílkovin), jejich přiměřené množství je nutné pro správnou funkci všech orgánů a tkání organismu po celý život.

Zvýšené i snížené množství hormonů štítné žlázy není dlouhodobě slučitelné se životem. Nejčastějším důvodem je autoimunitní zánět (neinfekční zánět způsobený poruchou imunity). Kromě toho může být štítná žláza postižena i jinými záněty, uzly a nádory.

Rozlišujeme:


  • Nedostatek hormonů štítné žlázy (hypotyreóza) - choroby z nedostatku jódu a vrozená hypotyreóza.
  • Nadbytek hormonů štítné žlázy (hypertyreóza nebo tyreotoxikóza).

Pojem struma (vole) označuje zvětšení štítné žlázy z jakékoliv příčiny a nesouvisí s její funkcí. Struma může být spojena s hypotyreózou, hypertyreózou i s normální funkcí štítné žlázy.

Je-li štítná žláza zvětšena jako celek a neobsahuje uzly, jde o strumu difúzní, pokud je přítomen jeden či více uzlů mluvíme o strumě jednouzlové nebo víceuzlové (struma polynodózní).

Během nitroděložního vývoje plodu a několik let po narození jsou hormony štítné žlázy naprosto nezbytné pro vývoj mozku.

Pro tvorbu hormonů štítné žlázy je nutné dostatečné zásobení jódem. Jód získává organismus výlučně potravou (nejvíce jódu obsahují mořské ryby a další mořské produkty, do jídelníčku by měly být zařazeny alespoň 2x týdně).

Od padesátých let minulého století je celosvětově zavedena plošná jodidace jedlé soli, z důvodu prevence jodového deficitu. V České republice probíhá také suplementace, doplňování potravy pro skot jódem, čímž se stává i mléko významným zdrojem jódu v potravě.

Jediným zdrojem jódu pro plod, novorozence a kojence je matka. Pokud trpí matka nedostatkem jódu, dochází k nedostatečnému zásobení plodu, novorozence a kojence hormony štítné žlázy, což vede k závažným poruchám vývoje mozku, které označujeme jako kretenismus.

Dostatek jódu v potravě je nutný i v celém průběhu života, především u dětí, v dospívání a u těhotných a kojících žen.

Vedle vzniku strumy vede nedostatek jódu:


  • u dětí a dospívajících - k porušenému vývoji mentálních schopností a sníženému IQ
  • u těhotných žen - k potratu, předčasnému porodu, zvýšenému výskytu vrozených vývojových vad plodu, ke zvýšené úmrtnosti novorozenců, či k závažnému poškození především mozku plodu (kretenismu)

U osob trpících dlouhodobým nedostatkem jódu může náhlý přívod jódu (podání kontrastních látek při rentgenologickém vyšetření, nebo léků s vysokým obsahem jódu) vyvolat hypertyreózu.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...