Vlčí zrno (chalazion)

Ječné i vlčí zrno postihuje mazové žlázy očních víček, jejich ucpáním vznikne zánět. U vlčího zrna jde na rozdíl od ječného, kde jsou napadeny drobné a povrchní žlázky na okraji víčka, o ucpání a zánět hlubokých mazových žlázek očního víčka.

Zánět se rozvíjí pomalu, ale je bolestivější než u ječného zrna. Nejprve se objeví velký otok a víčko je zarudlé. Když se zánět ohraničí, víčko se zklidní a vytvoří se malá (3 – 8 mm), tuhá bulka. Pokud vlčí zrno pouze bolí a není zatím vidět, stačí obrátit oční víčko naruby. Z vnitřní strany víčka je to bělavá zanícená žlázka s překrvením v okolí.

Na zanícené místo je možné přikládat před návštěvou u lékaře teplé obklady, čímž se podpoří hojení. Lékař následně ve fázi vzniku vlčího zrna, kdy se bulka teprve tvoří a víčko je oteklé, předepíše antibiotickou oční mast v kombinaci s protizánětlivými kortikosteroidy. Při aplikaci se cca 1 cm masti vytlačí na spojivku dolního víčka tak, aby mast zůstala pod víčkem. Mast se v oku rozpustí a mrkáním se přenese i pod horní víčko. Vhodné je nanést mast i na povrch víčka.

Léčba by měla probíhat nejméně dva týdny. Následně se vlčí zrno buď úplně vstřebá a zmizí nebo se zklidní a přejde do chronického stádia. V takovém případě je na víčku hmatná nebolestivá bulka.

Nebolestivá bulka se odstraňuje drobným chirurgickým ambulantním zákrokem (vyškrábnutím). Po místním umrtvení odstraní lékař celou zanícenou žlázku a její obsah. Výkon i přes lokální umrtvení bývá nepříjemný, ale během několika dní se víčko zklidní.

Některé osoby postihuje zánět očních víček opakovaně. Tito lidé by měli důsledně dodržovat každodenní hygienu očních víček (odstraňování zaschlého sekretu a šupin při okrajích víček), nesahat si zbytečně do očí (pozor na neumyté ruce). Často je také doporučována konzumace pivovarských kvasnic (Pangamin), či jiných potravinových doplňků s vyšším obsahem vitamínů řady B.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...