Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou (Restless legs syndrom – RLS) je neurologické onemocnění, při kterém dochází ke křečím, tlaku, brnění, mravenčení, pálení, motorickému neklidu, či silným bolestem především v oblasti dolních končetin. Postiženy však mohou být i horní končetiny a trup, mnozí pacienti udávají nepříjemné pocity na celém těle. Jde o poměrně rozšířené onemocnění, jehož účinky na světě pociťují v různé formě milióny lidí, více postihuje ženy.

obrázek ke článku Syndrom neklidných nohou

Pacienti se syndromem neklidných nohou trpí často nezvladatelným nutkáním pohybovat nohama, zvláště v klidovém stavu (sledování televize, klid na lůžku), kdy jsou potíže největší. Při podezření na RLS je nutné vyhledat lékařskou pomoc, neléčené onemocnění výrazně zhoršuje kvalitu života.

Nástup obtíží je možný v kterémkoli věku, jedná se o chronické onemocnění, které však může mít dlouhá období s minimální intenzitou projevů a bývají přítomny výrazné rozdíly v síle obtíží mezi jednotlivými dny. S věkem obtíže většiny pacientů mají tendenci se zhoršovat. Právě kolísající závažnost projevů může vést k tomu, že jen malé procento pacientů vyhledává lékařskou konzultaci a léčbu.

Zpočátku nemusí být příznaky nijak výrazné, s postupem času se ale mohou zhoršovat. Objevují se zejména při delším fyzickém klidu, přechodu do tepla, při usínání nebo v noci, čímž výrazně snižují kvalitu spánku.

Řadu lidí stále více trápí spánkové poruchy. Ve většině případů může jít jen o přechodný stav z důsledku psychického vypětí či nadměrného vyčerpání, avšak tyto poruchy mohou značit i vážnější zdravotní komplikace. Kvalitní spánek je dobrý nejen z hlediska načerpání nových sil, ale ovlivňuje i správné fungování mozku a psychiku.

K přechodným příznakům RLS dochází také změnou v organismu, a to u dětí růstem kostí a u těhotných žen změnou hladiny hormonů a zatížení těla.

Dříve nebyl RLS považován za nemoc, dnes již patří do rukou odborníka, léčí se u neurologa. Příčina nemoci není dosud objasněná, odborníci se však domnívají, že souvisí s nízkou hladinou hormonu dopaminu, který odpovídá za odesílání motorických funkcí z mozku. Tím, že onemocnění může mít podobný původ jako Parkinsonova choroba, indikují se i podobné léky.

V mírnějších případech stačí většinou léčba železem. Vhodné je i doplnit hladinu hořčíku, kyseliny listové a vitaminu B12. Často pomáhá i pravidelná fyzická aktivita a masáže. Určitou úlevu mohou přinést i léky na spaní, ale dnes se jejich užívání příliš nedoporučuje vzhledem k tomu, že neřeší vlastní problém a často na ně vzniká závislost.

Zřejmě největší podíl na vzniku RLS má dědičnost. Všeobecně v rodinách, kde se již syndrom neklidných nohou vyskytl, je větší náchylnost ke vzniku tohoto onemocnění. Jeho příčinou však může být i nervová porucha. Často RLS souvisí s jiným onemocněním, jako je například chudokrevnost (anemie), revmatoidní artritida, cukrovka a jiné autoimunitní onemocnění, žilní a ledvinová nedostatečnost, vysoká hladina krevních tuků atd. Za vznikem RLS může stát i vliv alkoholu či jiných toxických látek.

I v dnešní medicínsky vyspělé době se bohužel nepodařilo najít efektivní léčbu, která by tento syndrom zcela potlačila, zatím lze pouze mírnit příznaky.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Syndrom neklidných nohou