Protizánětlivé a jiné léčivé účinky vitaminu C – nitrožilní podání

Mega dávky vitaminu C aplikované přímo do žíly jsou novým způsobem léčby rakoviny a dalších onemocnění i v České republice. Použití infuzí vitaminu C schválil lékový ústav. Léčbu už poskytují některá onkologická centra. Část onkologů ale vyčkává, až klinické studie potvrdí její přínos definitivně.

Léčba pomocí vysokých dávek vitaminu C má obrovský potenciál a přitom není drahá. Infuze vitaminu C ve vysoké koncentraci je vázána na lékařský předpis, předepsat ji může každý lékař. Je dostupná ve všech lékárnách, ale zdravotní pojišťovny ji nehradí.

Vysoké dávky vitaminu C posilují imunitu, jedna dávka stačí na prevenci chřipky. Infuze lze využít i při prevenci alergií, autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova choroba.

Pro prevenci cévních a nádorových onemocnění se doporučuje koncentrace vitaminu C v plazmě alespoň 0,9 mg/cl, což odpovídá dennímu příjmu 100 - 200 miligramů vitaminu. Pro dosažení léčivých účinků je nutné vytvořit v krvi koncentraci 10 - 15 krát vyšší.

Dávkování na kilogram tělesné hmotnosti:


  • 0,1 gramu - podpoří imunitu, potlačuje zánět
  • 0,75 - 1,5 gramu - působí cíleně na nádorové buňky

Dlouhodobě jsou infuze vitaminu C vhodné jako doplněk onkologické léčby, kdy zároveň chrání zdravé buňky před jejími účinky. Zvýší šanci na vyléčení, nebo alespoň přispěje k omezení vedlejších účinků a kvalita života pacienta se zlepší.

Výzkum na nádorových buňkách ukázal, že vitamin C může potlačit množení buněk maligních nádorů, usmrcuje je a redukuje hmotu tumoru. Za hlavní působení se považuje to, že vitamin C vstupuje v bezprostředním okolí nádorových buněk do biochemických reakcí, jejichž výsledkem je produkce, pro nádorovou buňku vysoce toxického, peroxidu vodíku, který je schopen vitamin C zničit.

Zmíněný výzkum ještě dokládá, že vitamin C blokuje nádorovou angiogenezi (novotvorbu cév) a tím působí proti vzniku metastáz nádorů. Někteří autoři studií dávají tento mechanizmus účinku do souvislosti se schopností vitaminu C produkovat kolagen. Ten silně podporuje procesy hojení a díky němu se nádor zapouzdří.

Léčba není vhodná pouze pro lidi s porušenou funkcí ledvin a oxalátovými kameny.

Opatrnost v indikaci a podávání je třeba u astmatiků, při onemocněních z nadměrného ukládání železa v organismu. Vitamin C může ovlivnit účinek léků na ředění krve (Warfarin), může zvýšit účinnost léků proti shlukování krevních destiček (Anopyrin, Godasal), může zvýšit plazmatické hladiny tabletové hormonální antikoncepce, může vést k nepřesnému stanovení hladiny cukru v krvi.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...