Novinka v léčení ran a bércových vředů

Distributor pro Českou republiku, společnost Expharma, s.r.o., uvedl na český trh výrobek Altrazeal. Jedná se o naprostou novinku v oblasti hojení ran. Altrazeal je prášek ze směsi organických polymerů, upravený pomocí speciální technologie, díky níž má řadu mimořádných vlastností.

obrázek ke článku Novinka v léčení ran a bércových vředů

Tento prášek, měnící se v obvaz, vytvoří v ráně krytí, které obsahuje nanokapiláry, extrémně malé póry s průměrem 4 až 7 miliardtin metru, tedy nanometrů (nm). Prášek z polymerů lze využít například při léčbě proleženin, ale i bércových vředů.

Postup léčby spočívá v tom, že se prášek z polymerů nasype do vyčištěné a vydezinfikované rány. Vzniklá 1 - 2 mm vysoká vrstva se zvlhčí fyziologickým nebo dezinfekčním roztokem. Prášek nasaje vlhkost a polymery se následně spojí do celistvé hmoty. Pružná vrstva dokonale vyplní všechny nerovnosti v poraněné tkáni a vytvoří na ní pevnou pružnou vrstvu, tedy jakýsi obvaz. Ten má v sobě miniaturní póry, jejichž velikost lze měřit v nanomilimetrech (nm), absorbují a odvádějí sekret z rány.

Tím, že jsou póry tak malé, brání průniku bakterií, avšak umožňují odvod vodních par a přístup kyslíku k ráně, což přispívá k lepšímu hojení. Materiál není vstřebatelný a udržuje nejtěsnější možný kontakt se spodinou rány.

Schopnost kapilár odvádět tekutiny je tak mimořádná, že se pod pružnou vrstvou vytváří mírný podtlak. V pórech a na povrchu pružné vrstvy dochází k odpařování vlhkosti. Ve vrstvě se jí naopak udržuje 68 - 69%, což vytváří vhodné prostředí pro léčbu rány. Rána se tak lépe čistí a rychleji hojí.

Prášek obsahuje i deoxycholát sodný, který kapilárám pomáhá v odvádění zánětlivých výpotků. Tato látka zefektivňuje čištění rány, neboť rozpouští vazby bílkovin a narušuje obaly buněk tuků i bílkovin nasátých do pórů obvazu.

Ke zpevnění obvazu se někdy používá silikonová mřížka nebo netkaný textil. Lékaři to dělají pouze tehdy, hrozí-li, narušení nebo strhnutí obvazu pacientem, neboť zpevnění částečně zhoršuje popsané vlastnosti polymerové vrstvy.

Tím, že mají polymerové obvazy lepší schopnost odvádět vlhkost a sekrety, které produkuje rána, vydrží oproti většině obvazů mokrého hojení, jež je nutné měnit za 2-5 dnů o dost déle. Stačí je vyměňovat po 5 až 10 (některé studie uvádějí 14 - 30) dnech.

Pružná vrstva polymerů chrání nemocné místo a přitom pacientovi nebrání v pohybu. Když se začne rána hojit, zacelovat a schnout, obvaz se sám odloupává v drobných částečkách, aby zbytečně nezvlhčoval uzdravenou kůži.

Prášek z polymerů lze využít při léčbě:


  • bércových vředů
  • špatně se hojící diabetické nohy
  • proleženin
  • plošného povrchového poranění - hlubší odřeniny
  • popálenin 2. stupně
  • obnažené tkáně vzniklé po odběrech kožních štěpů apod.
  • rány vytvářející zánětlivé výpotky krevních a mízních cest

Prášek z polymerů není vhodný při léčbě:


  • popálenin 3. stupně
  • infikovaných ran - které netvoří sekreci

Nevýhodou tohoto typu obvazu je, že ho zdravotní pojišťovny zatím nehradí. Jedna dávka (1 blistr o obsahu 0,75g), která vystačí na plošnou ránu asi 10 x 10 cm stojí cca 588 Kč. Přitom pokud ho zdravotníci mohou vyměňovat jednou za 10 - 14 dní, blíží se náklady na léčbu ceně moderních prostředků mokrého hojení nebo jsou s nimi cenově srovnatelné.

Lékaři věří, že bude Altrazeal zařazen co nejdříve do číselníku, ambulance a nemocnice si ho objednají na recept a tudíž bude hrazen zdravotní pojišťovnou

Největší zkušenosti s ním dosud mají ve FN Motol a v Pardubické krajské nemocnici (primář Geriatrického centra MUDr. Ivo Bureš). Zatím jde o nemocniční prostředek, ale do budoucna se nevylučuje použití samotným pacientem samotným.

Co se týče využití v ambulanci, mohou zatím praktičtí lékaři pouze pacientům doporučit, aby si Altrazeal pořídili na vlastní náklady. Jistě se to vyplatí, neboť tento obvaz nejen zrychluje proces hojení, a to přibližně o jednu třetinu, ale díky udržované vlhkosti se snižuje i bolestivost.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...