Nadměrné pocení - hyperhidróza

Pocení je přirozeným procesem, který probíhá v našem organismu. Díky němu si tělo udržuje stálou teplotu, nedochází k přehřátí a k hromadění jedovatých látek, které z těla odcházejí společně s potem. Každý z nás má mezi 3 - 4 milióny potních žláz, které pokrývají naše tělo.

Tělo při pocení produkuje dva druhy tekutiny:


  • Eccrine - čistá tekutina bez zápachu, vyskytující se po celém těle. Reguluje naší tělesnou teplotu a zároveň nás ochlazuje (termoregulace).
  • Apocrine - viskoznější substance, která je produkována žlázami v místech, jako jsou podpažní jamky a třísla.

Ecrrine i apocrine jsou bez zápachu, dokud bakterie na povrchu kůže nezačnou zpracovávat enzymy v tekutině, které následně zapáchají.

Pokud se více potíme, když na nás v létě praží slunce, při zvýšené fyzické aktivitě, stresu nebo po vypití horkých tekutin, pak je vše v pořádku. Problémem se zvýšené pocení stává v okamžiku, kdy se z vás pot řine zcela bez příčiny, teplota je nízká, vy sedíte v klidu a podobně. V tu chvíli lze říci, že pravděpodobně trpíte nadměrným pocením.

Nadměrné pocení je onemocnění, s nímž se potýkají po celém světě milióny lidí. Člověk trpící hyperhidrózou může vypotit až pětkrát více potu než zdravý člověk. Nadměrně se můžeme potit na různých částech těla, někoho trápí mokré dlaně, jinému stékají potůčky potu po tváři nebo má mokrou celou hlavu, mokré fleky na oblečení v podpaží, potí se v tříslech, pod prsy či na nohou.

Existují dva druhy hyperhidrózy:


  • Primární – úzce propojena s nervovým systémem, který má kontrolu nad uvolňováním Acetylcholinu, který říká tělu, kdy se má potit. Poté dochází k špatné funkci potních žláz a výsledkem je nadměrné pocení.
  • Sekundární - objevuje se v okamžiku, kdy tělo bojuje s infekcí jako doprovodný jev horečky. Může mít příčinu v obezitě, úzkosti i v hormonálních změnách, proto často trápí ženy v menopauze, těhotné a dívky v pubertě.

Mezi příčiny nadměrného pocení patří nejen obezita, stres, deprese, úzkost, ale i špatná životospráva. Nadměrné pocení se objevuje i u osob se zvýšenou činností štítné žlázy, vysokým krevním tlakem a neléčenou cukrovkou.

Ve většině případů bývá nadměrné pocení spojeno s onemocněním nervového systému, přičemž dochází k jeho silnému dráždění. Nadměrné pocení tak postihuje úzkostlivé lidi. Hyperhidrózu však mohou způsobit i některé léky, kořeněná jídla nebo alkohol.

Pokud dochází k nadměrnému pocení převážně odpoledne nebo v noci, může jít o oslabení ledvin, jater nebo plic. Pocení bývá v tomto případě doprovázeno i pocity žízně a vyprahlými ústy.

Z pohledu čínské medicíny může být nadměrné pocení způsobeno vyčerpáním životní energie (čchi), což úzce souvisí s oslabením slinivky, plic, ale i ledvin. Příčinou oslabení je nadměrná fyzická i psychická zátěž, rychlý životní styl nebo jednostranně zaměřený jídelníček. Oslabení ledvin bývá provázeno únavou, záchvaty zimomřivosti, poruchami trávení, opakovaným nachlazením, lítostí a skepsí.

Nadměrné pocení lze alespoň částečně potlačit antiperspiranty a deodoranty, které by měly být součástí každodenní hygieny. Pomáhají bojovat nejen s pocením, ale i s nepříjemným zápachem v podpaží.

Důležité je i častější sprchování a nošení prodyšného prádla z přírodních materiálů, jako je například bavlna.

Nezapomeňte, že pach potu ovlivňuje mimo jiné i skladba jídelníčku. Omezte proto raději konzumaci česneku, cibule nebo ryb. Jezte více zeleniny a ovoce. Při nadměrném pocení se tělo zbavuje ve větší míře vody, proto je obzvlášť nutné dodržovat pravidelný pitný režim.

Pokud trpíte delší dobu nadměrným pocením, měli byste se poradit s lékařem, který provede celkové vyšetření. V některých případech může být za nadměrným pocením hlubší zdravotní problém, včetně zhoubného nádoru.

Po vyloučení zdravotních problému je možný i chirurgický zákrok, během něhož jsou odstraněny potní žlázy. Jde však pouze o krajní řešení, kdy se stává nadměrné pocení zcela nezvladatelné.

V poslední době je častým způsobem, který nadměrné pocení řeší, aplikace botulotoxinu pod kůži za pomoci tenké jehly. Nadměrné pocení pak ustane na zhruba 4 - 12 měsíců. Princip tohoto způsoby léčby je poměrně jednoduchý, botulotoxin se naváže na nervová zakončení potních žláz, na kterých zablokuje vznik potu. Botulotoxin však řeší nadměrné pocení jen krátkodobě, po nějaké době se látka odbourá a musí se aplikovat znovu, aby se problém nevrátil.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...