Bradavice a jejich léčba

Bradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený lidským kožním papilomavirem HPV. Virus je přenosný dotykem, nejčastěji jsou bradavicemi ohroženy děti a mladí lidé. Také jedinci, kteří trpí jinými kožními chorobami (např. atopickým ekzémem), sníženou buněčnou imunitou nebo se léčí s některou autoimunní chorobou, jsou náchylnější k tomuto onemocnění. Na vzniku bradavic se podílí velké množství podtypů virů, proto rozlišujeme několik různých druhů. Liší se nejen tvarem, ale i místem postižení.

Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky. Člověk tedy může přenášet bradavice, aniž by sám nějaké měl. Obvyklá místa přenosu bradavic jsou veřejná místa s vlhkým prostředím (koupaliště, veřejné sprchy), ale i šatny, koberce a veškerá místa, kde se střídají různé bosé nohy.

Nejběžnější a nejznámější formou jsou pravé bradavice, které se mohou objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji se s nimi setkáváme na rukou a plosce nohy. Zpočátku vypadají jako drobný hrbolovitý útvar, který se postupně začíná zvětšovat. Když dosáhnou povrchu kůže, stává se jejich povrch zdrsnělým a hrbolatým. Povětšinou vyrůstají osamoceně, ale mohou se tvořit i shluky. Jsou nebolestivé, k dalšímu šíření dochází např. rozškrábáním. Naopak velmi bolestivé jsou bradavice obklopující nehet. Bolest způsobuje jejich zarůstání pod nehet, kde mohou způsobit zánět nehtového lůžka.

Čekat na to, že bradavice zmizí sama, nemá smysl. I když některé bradavice po delší době opravdu zmizí, jiné naopak mohou značně narůst, být zdrojem infekce pro ostatní nebo se dokonce stát neléčitelnými.

Typy bradavic:


  • Vulgární (verrucae vulgares) – nebo-li pravé bradavice, které se vyskytují nejčastěji na rukou, kde vypadají nejprve jako hrbolkovité útvary o velikosti špendlíkové hlavičky, které se dále zvětšují. Později se dostanou nad povrch kůže, jejich původně hladký povrch zrohovatí a dostane bradavičnatý vzhled.
  • Plantární (verrucae plantares) - pravá bradavice na plosce nohy. Vlivem tělesné hmotnosti nedochází k jejich rozšiřování na povrch, ale zanořují se do hloubky a tvoří zrohovatělé trny. Ty mohou být během chůze mimořádně bolestivé. Na povrchu kůže tvoří rohovinový útvar s drobnými červenohnědými tečkami.
  • Ploché (verrucae planae juveniles) - malé cca 2 - 5 mm velké mírně vyzdvihnuté nebolestivé útvary. Nejčastěji se objevují u dětí a mladistvých, a to ve větším množství v oblasti čela, tváří, krku či zápěstí a kolenou. Mohou mít zbarvení kůže nebo červenohnědý odstín.
  • Střapcovité (verrucae filliformes) - vypadají jako uzoučké nitky tělové barvy, objevují se na obličeji v blízkosti kotku úst, očních víček, nosních dírek nebo v partiích krku.
  • Genitální (condylomata accuminata) - přenášejí se výhradně pohlavním stykem, prospívá jim teplé a vlhké prostředí. Zpravidla se vyskytují v okolí nebo uvnitř genitálu a konečníku, po orálním styku se mohou objevit i v ústech a krku. Zpočátku vypadají jako malé ploché a špičaté útvary, které se rychle rozrůstají a vzájemným prolínáním tvoří tzv. květákovitý vzhled.
  • Seboroické (mazotokové) - tvoří se u lidí nad padesát let, pokrývají větší části pokožky. Prakticky se vyskytují nejen v obličeji, ale i po celém těle. Občas je doprovází nepříjemné svědění.

Léčba závisí na věku, rozsahu onemocnění, trvání a typu bradavic.

Asi nejrozšířenější metodou je kryoterapie (mražení), při které se využívá nízké teploty tekutého dusíku. Tato metoda je značně bolestivá, využívá se pro léčbu drobnějších bradavic na ploskách nohou. Vytvoří se při ní puchýř, s nímž se odloučí část bradavice. Léčbu je nutné mnohokrát opakovat v intervalu 7 – 14 dní.

Další metodou, která se hodí na bradavice na ploskách nohou a na rukách, je keratolytická léčba. Spočívá v rozpouštění bradavic kyselinou salicylovou nebo 0,5% fluorouracilem v roztoku (tzv. cytostatika), který se však nesmí používat na obličej nebo u těhotných žen.

V případě rozsáhlejšího výskytu se používá koncentrovaná kyselina mravenčí a následné doléčení připravených ložisek laserem.

U genitálních bradavic je vhodné použít nejprve laser nebo chirurgickou léčbu, která se provádí v lokální anestézii a ložiska doléčit 5% imiquimodem (imunostimulační lék v podobě krému). Aplikuje se 6 - 12 týdnů, během kterých vyvolá zánět, který odstraní zbytky bradavic.

Laser lze použít na odstranění každé bradavice, a to kromě veruk na obličeji, celoročně. V místech, kde je lokální anestézie bolestivá (dlaně, plosky nohou), používá se znecitlivující krém. Bezprostředně po zákroku ošetřená plocha lehce bolí, ale ve srovnání s mražením je bolest minimální. V dalších dnech dochází přechodně k otoku. Laserový zákrok je třeba opakovat v cca měsíčním intervalu, přičemž v mezidobí je vhodné bradavice ošetřovat keratolytickými mastmi.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...