Astigmatismus – refrakční (cylindrická) vada

Astigmatismus je fyziologická vlastnost oka, kdy rohovka není dokonale symetrická a kruhová, ale je mírně elipsoidního tvaru. Takovému astigmatismu říkáme fyziologický a má ho téměř každý člověk, tedy nepatří do očních vad. Pokud je však zakřivení rohovky změněno například nejrůznějšími záněty, jedná se již o nepravidelný astigmatismus a zde se již jedná o oční vadu. Této oční vadě říkáme také asférická refrakční. V naší populaci trpí touto vadou zhruba 10% lidí, a to s různou mírou postižení. Ve většině případů bývá tato vada vrozená.

Jelikož je při astigmatismu rohovka změněná, není možné, aby se paprsky světla, které jí projdou, sešly na sítnici v ohnisku tak, jak by měly. Nepřesné zaostření světla na sítnici způsobí, že člověk vidí neostře na blízko i na dálku.

Rizikové faktory astigmatismu:


  • různé oční záněty
  • úrazy, při kterých jsou zasaženy oči

Protože astigmatismus je možné způsobit mechanickým působením, vyskytuje se v hojné míře i u jedinců, kteří trpí různými alergiemi. Tím, jak si ve větší míře mnou a protírají oči, působí nepříznivě na rohovku, přičemž ji mírně deformují. Svědění očí je tedy potřeba na základě doporučení alergologa mírnit aplikací kapek, které oči zvlhčí a jsou pro tento účel vhodné.

Je třeba mít na paměti, že každý zánět očí, nejen u alergiků, je potřeba co nejdříve začít léčit, abychom předešli vzniku astigmatismu.

Hlavní příznaky astigmatismu:


  • neostré vidění na blízko i na dálku – zamlžený nebo zkreslený obraz
  • bolest očí
  • bolest hlavy
  • celková únava

Pokud pozorujete výše uvedené příznaky, pak je vhodné co nejdříve navštívit očního lékaře, který váš zrak důkladně prověří. V dnešní době je astigmatismus již poměrně dobře korigovatelný, i když často bývá spojen s dalšími očními vadami, jako je krátkozrakost (myopie) a dalekozrakost (hypermetropie).

Možnosti léčby astigmatismu:


  • Brýle, které mají torická (cylindrická) skla - lomí dopadající světlo jinak v horizontální a jinak ve vertikální ose, čímž vyrovnávají nepravidelnost rohovky. Světlo se tedy láme do ohniska sítnice jako při fyziologickém stavu a dosahuje se tak ostřejšího vidění. Výběr torické čočky záleží na dalších vadách oka, mohou být zároveň i dioptrické. Brýle, u nich se používají cylindrické čočky, je nutné mít nasazené pod správným úhlem.
  • Kontaktní oční čočky - jsou výhodnější, ke zkreslení obrazu a změně jeho velikosti dochází jen minimálně. Doporučují se zvláště v případech, kdy postižení astigmatismem nesnášejí brýlovou korekci nebo nechtějí nosit brýle.
  • Operace - rohovka je laserově vyhlazena, čímž zmizí její chybná zakřivení. Pokud pacienti trpí další oční vadou (dalekozrakostí nebo krátkozrakostí), mohou i po operaci vidět rozostřeně. Tyto vady jsou způsobeny změnou délky oka nebo chybnou lomivostí čočky a laserová operace rohovky na ně nemá žádný vliv.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...