Akné

Akné je kožní neinfekční onemocnění, které vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, čímž dochází k jejich zanícení. Při nadměrné produkci mazu se žlázka ucpe, vytvoří se na ní jakási zátka, která maz následně nepustí ven. Tlak mazu a množící se bakterie, které zde mají optimální podmínky pro své rozmnožování, vytvářejí zánětlivou reakci, z čehož následně vznikají hnisající pupínky a uzlíky v podobě černých teček, bílých puchýřků, zarudlých skvrn. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy.

obrázek ke článku Akné

V období dospívání a puberty se s akné na vlastní kůži seznámí téměř každý. Pokožka lidí se sklonem k akné se však liší, a to počtem a velikostí mazových žláz a také některými rozdíly v jejich tvaru a funkci. Důvodem je působení hormonů na buňky chlupového váčku, čímž se začnou měnit jak buňky v kanálku, tak buňky v mazové žláze. Chlupový váček je útvar v pleti, z kterého vyrůstá jemný chloupek. Skládá se z kanálku, kterým odtéká kožní maz z mazových žláz.

Akné postihuje především ta místa, kde má člověk přirozeně velké množství mazových žláz (obličej, hrudník a záda). Objevuje se u obou pohlaví, poprvé zhruba kolem dvanáctého roku věku, po dvacátém roce většinou postupně ustupuje, i když zde hraje svou roli i dědičnost. Dobu trvání akné nelze přesně určit, činnost mazových žláz se sice po 40. roce věku zmenšuje, ale u někoho přetrvává akné až do vysokého věku.

Akné dělíme dle formy závažnosti, ale i podle možných příčin jeho propuknutí.

Formy akné:


  • Mírná forma (Acne comedonica) - menší červené flíčky nebo menší množství bílých nezanícených pupínků s černou tečkou. Jde především o ucpané póry, v tomto stadiu akné je léčba nejúčinnější.
  • Střední forma (Acne papulopustulosa) - na kůži se vyskytuje větší množství pupínků s bílými nebo černými tečkami a dochází k jejich zanícení. Pupínky jsou červené, tvrdé a na pohmat bolestivé.
  • Těžká forma (Acne conglobata) - bolestivé pupeny, mnohdy až hrboly (abscesy), které často tvoří propojené souvislé plochy přetrvávající dlouhodobě na pokožce. Jedná se o hluboké záněty, vznikají uzly, cysty, jizvení. U velmi těžkých a naštěstí méně častých forem mohou být i horečky, bolesti kloubů a svalů. V tomto stadiu akné je již zásah specializovaného lékaře (dermatologa) přímo nezbytný.

Typy akné:


  • Dětské akné – vyskytuje se ojediněle u novorozenců, a to vlivem působení mateřských hormonů.
  • Medikamentózní akné - způsobené užíváním některých léků (např. na štítnou žlázu, epilepsii), hormonů, ale i předávkováním některých vitamínů.
  • Profesní akné – způsobené přímým kontaktem s chemickými látkami (oleji, ropnými látkami, jodem, atd.).
  • Akné dospívajících – vlivem hormonů v období puberty.
  • Akné dospělých žen – hlavní příčinou jsou hormonální poruchy. U žen se akné často zhoršuje v období okolo menstruace. Ženy s poruchou menstruačního cyklu mívají závažnější a léčebně odolnější akné. V těhotenství se akné může jak zlepšovat, tak i zhoršovat.
  • Akné kosmetické - vzniká nadměrným používáním vazelínových přípravků, mastí, kdy dochází k ucpávání pórů.
  • Akné mechanické - vzniká nevhodným vymačkáváním a rozškrábáním sebemenších projevů.

Akné nelze vyléčit v pravém slova smyslu, jelikož příčinou jsou mazové žlázy, které nelze zcela odstranit. Oproti dobám minulým však léčba akné zaznamenala velký pokrok a v současnosti je k disposici řada kvalitních léků a léčebných prostředků. Včasnou a správně zvolenou léčbou můžete dosáhnout zahojení projevů nebo zmírnit intenzitu a průběh akné a hlavně zabránit tvorbě jizev. Pro úspěch léčby je však zapotřebí pečlivost a pravidelnost.

Prostředky omezující vznik akné:


  • Hygiena - při nesprávné a nedostatečné hygieně se více množí bakterie, které následně pronikají rozšířenými póry do hlubších vrstev kůže. Zde pak způsobují zánět. Proto bychom měli pokožku důkladně čistit, a to minimálně 2x denně, ráno a večer před spaním. K mytí nepoužívejte klasická (alkalická) tuhá mýdla, vhodnější jsou tekutá mýdla, mycí emulze a gely s neutrálním, či lehce kyselým pH. Příliš častým mytím můžete stav akné i zhoršit.
  • Oblečení - upřednostňujte prodyšné, volné, hladké, nejlépe bavlněné.
  • Léčebná kosmetika – u lehčí formy akné můžete vystačit s používáním vhodné léčebné kosmetiky a správným režimem péče o kůži. Léčebná kosmetika se od běžné liší tím, že obsahuje prověřené účinné látky. Jedná se o řady, které zahrnují čistící pleťové vody a mléka, podpůrně léčebné krémy, hydratační a zklidňující krémy. Tyto přípravky jsou k dostání v lékárnách.
  • Strava – měla by být bohatá na ovoce a zeleninu, aby byl zajištěn dostatečný přísun vitamínů, minerálů a stopových prvků. Pozor však na alergenní potraviny, pro celkové vyčištění pleti je vhodný citrón, naopak pomeranče ve většině případů pleť dráždí. Kravské mléko je vhodné omezit, lze nahradit mlékem sojovým. Ze zeleniny je vhodná brokolice, mrkev, papriky, okurky, česnek, cibule, z luštěnin fazole. Z tuků jsou prospěšné nenasycené mastné kyseliny, z ostatních potravin vajíčka, měkké sýry a především ořechy a semena.
  • Doplňky stravy – vitamíny A, B komplex, C, E, z minerálů Zn, z ostatních doplňků lecitin.

Při sklonu k akné je třeba omezit:


  • alkohol
  • cigarety
  • sladkosti včetně umělých sladidel
  • hovězí maso
  • živočišné tuky

Při výskytu akné je optimální navštívit odborného kožního lékaře. Ten se na základě vyšetření pokusí určit příslušné vlivy, poskytne informace a nasadí optimální způsob léčby, včetně doplňkové léčebné kosmetiky. Těžké formy akné vyžadují péči zkušeného odborníka na akné, eventuálně i spolupráci dalších odborných lékařů, především z oblasti gynekologie, endokrinologie, imunologie a plastické chirurgie.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
léčba aknéAdrianka3525.02.2015
obrázek ke článku Akné