Zánět okostice (periostitis)

Jde o onemocnění obalu kosti. Periostitida doprovází vznik ostruhy patní kosti nebo zánět kořenového kanálku zubu. Zánět způsobuje velkou bolest v dané oblasti. U běžců je zánět okostice na holeních velmi běžný. Příčinou může být nevhodná obuv, či technika běhu nebo povrch, po kterém běháme. Se zánětem okostice se setkáváme také ve stomatologických ambulancích. Jedná se o zánět vznikající z infekce kořenového kanálku zubu.

K léčbě se využívají protizánětlivé léky, které tiší bolest. Jsou ve formě mastí, gelů a protizánětlivých léků.

Pomáhají i speciální vložky do bot a omezení zátěže, a to alespoň po dobu 14 dnů. Po zbavení bolesti bychom neměli uspěchat návrat do tréninkového režimu. Zátěž je třeba zvětšovat postupně a s citem. Do úplného zotavení to může trvat až 3 týdny.

Vhodná je také rehabilitace. Důkladná masáž v oblasti dolního lýtka. Nikdy ne přímo na bolestivé místo. Také bychom měli postiženou oblast protahovat. Lékař může doporučit i elektroléčbu.

V ústní dutině ve většině případů pochází zánět okostice z váčku, z něhož se šíří dále. Často vypukne z ničeho nic, největší bolestivost se objevuje při jídle. Čím větší je zánět pod okosticí, tím je samotná bolestivost větší.

Hlavní příznaky a projevy zánětu okostice v ústní dutině:


  • bolestivost zubů – bolest je největší při jídle
  • zarudlé, oteklé dásně, které se začínají odtahovat od zubů a vytvářejí tzv. kapsy
  • otok okolí postiženého zubu
  • citlivost zubů
  • pocit stálého tlaku mezi zuby
  • krvácivost dásní při čištění zubů

V pokročilejší fázi nemoci dochází k ústupu dásní a hnisání v prostoru mezi zuby, doprovázené silnou bolestí. Tento stav je provázen i dalšími příznaky, jako je teplota, malátnost, otoky měkkých tkání a příznaky podobné chřipce. Při odumření dřeně bolest obvykle zeslábne, avšak s pokračujícím zánětem se mění na pulzující bolest, která je charakteristická pro zánět okostice.

Základem každé léčby je ošetření kořenových kanálků, jejich dezinfekce, případně i jejich vyplnění. V některých případech je lépe nechat zub vytrhnout než riskovat, že se dostaví recidiva. Vytržení zubu, resekce a antibiotika patří mezi nejobvyklejší postupy.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...