Zánět ledvin - vyšetření, léčba

Ledvina je párový orgán uložený v břišní dutině. Slouží k filtraci krve a k odstraňování škodlivých látek z těla ve formě moči. Ledvina je fazolovitého tvaru s hladkým povrchem o délce cca 11-14 cm. Má červenohnědou barvou. Uvnitř je dělena na kůru, dřeň a ledvinnou pánvičku. Každý den ledviny vyprodukují 0,5 - 2 l moče. Ta je močovody odváděna do močového měchýře a následně po jeho naplnění vypuzena močovou trubicí ven z těla.

obrázek ke článku Zánět ledvin - vyšetření, léčba

Téměř každý desátý Čech trpí onemocněním ledvin. Většina lidí však o svých zdravotních problémech vůbec neví, protože nemocné ledviny nebolí. Bolest se objeví až v případě akutního zánětu, přítomnosti kamene nebo nádoru.

Zánět ledvin infekčního původu (pyelonefritida) - bývá způsoben přestupem bakterií z močovodu přes močový měchýř až do ledvinné tkáně a ledvinné pánvičky. Jde tedy přesněji o infekční zánět ledvinné tkáně a pánvičky. Infekce je nejčastěji vzestupná, při čemž patogenní bakterie stoupají z nižších částí močového traktu (např. močový měchýř) do jeho vyšších částí (ledvina).

Příznaky zánětu ledvin - zejména řezavé bolesti při močení (odborně dysurie), bolesti v zádech, které vystřelují na stranu postižené ledviny, vysoká horečka s třesavkou, bolesti hlavy, zvracení a poklepová bolestivost v místě zasaženého orgánu.

Vyšetření zánětu ledvin - začíná obvykle odběrem moči pro laboratoř. Ta zjistí, zda je zakalená a zda se v ní vyskytuje hnis, bakterie zánětu nebo bílkoviny. Kultivací moče se zjišťují bakterie, způsobující problémy. Často (až v 80%) jde o střevní bakterii Escherichia coli, která je běžná a prospěšná ve střevech, avšak v močových cestách se chová nepřátelsky.

Následuje odběr krve k potvrzení zánětlivých ukazatelů a vyšetření na ultrazvuku.

Ke stanovení diagnózy zánětu ledvin se také využívá metoda zvaná vylučovací pyelografie, při ní je pacientovi podána kontrastní látka. Pod rentgenem je následně pozorována vylučovací funkce ledvin, zda není odtok moče z ledvin blokován.

Po potvrzení patogenu nebo po odhalení překážky v močovém traktu může lékař nasadit cílenou léčbu.

Léčba zánětu ledvin se dělí podle stadia onemocnění:


  • Nekomplikované záněty ledvin - nevyžadující hospitalizaci se obvykle léčí ambulantně podáváním antibiotik.
  • U zánětů vyžadující hospitalizaci - ať již z důvodu dehydratace, zvracení a vysokých horeček, je doporučeno podávat chinolonová antibiotika.
  • Pacienti s komplikovaným zánětem ledvin - u nichž hrozí riziko, že mohou být napadeni větším množstvím patogenů nebo mají četné přidružené choroby, dostávají nitrožilně silná cefalosporinová antibiotika III. generace a jsou dále v nemocnici pozorováni, zda u nich nedochází k rozšiřování nemoci. Pokud k němu nedochází, lze z nitrožilní terapie přejít na léky podávané ústy.
  • Obstrukční zánět ledvin - způsobený překážkou v močovém traktu vyžaduje rychlé chirurgické řešení ve formě vytvoření umělého ledvinného vývodu. Při dobrém stavu nemocného lze přímo odstranit překážku bez tvorby vývodů. V průběhu terapie se provádí kontrolní odběry moče.

Léčba zánětu ledvin trvá až 6 týdnů.

Prevence zánětu ledvin - pravidelný pitný režim, při němž dochází k tvorbě většího množství moči a tím i k očišťování močových cest. Velmi důležité je předcházet prochladnutí a intimní hygiena, zvláště u žen.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...