Zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch negativně působí nejen na lidi, ale i na předměty kolem nás (hudební nástroje, obrazy,...). Také vzniká ve větší míře statická elektřina, která může některé elektronické přístroje poškodit. Při nízké vlhkosti v našich domovech, předškolních a školních zařízeních, v kancelářích se mnozí z nás potýkají se suchou a přecitlivělou pokožkou, která často praská, tvoří se ve větší míře vrásky, rty jsou vysušené. Ještě vážnější jsou škody napáchané na sliznici dýchacích cest, což se projevuje například dráždivým kašlem, škrábáním v krku a častým onemocněním dýchacích cest.

obrázek ke článku Zvlhčovač vzduchu

Lékaři většinou doporučují relativní vlhkost 40 – 50 %. Relativní vlhkost udává stupeň nasycení vzduchu vodou. Vzduch je schopen pojmout jen určité množství vodní páry. Pokud vzduch obsahuje maximální možné množství páry, má relativní vlhkost 100 %. S teplotou stoupá schopnost vzduchu přijímat vodu. Čím teplejší vzduch, tím více vody se do něho vejde, s ochlazením se voda neudrží. Tento jev můžeme pozorovat v létě, kdy je vzduch přes den nasycen vodou (z řek, jezer,..) a v noci při ochlazení vzniká padající rosa.

Zvlhčování vzduchu je důležité hlavně v zimních měsících, kdy vlivem topné sezóny často klesá relativní vlhkost vzduchu až pod 20 %. Toto procento je srovnatelné s vlhkostí na poušti. V létě vzduch zvlhčujeme, vyžadují-li to určité zdravotní problémy, stačí však jen krátkodobě, neboť nadměrná vlhkost se podílí na vzniku plísní.

Zdravotní problémy, kdy je potřeba použít zvlhčovače vzduchu:


  • chronická rýma
  • suchý dráždivý kašel
  • pocit ucpaného nosu
  • chronické záněty nosohltanu
  • časté onemocnění horních i dolních cest dýchacích
  • ranní škrábání v krku
  • opakovaná laryngitida
  • chronická bronchitida
  • nadměrně vysušená a podrážděná pokožka
  • popraskané rty
  • zvýšená únava

Máte-li tyto nebo podobné zdravotní problémy, poraďte se o nákupu zvlhčovače s ošetřujícím lékařem!

Zvlhčovače vzduchu plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti, jsou mechanické nebo digitální. Vhodnější jsou zvlhčovače s možnou regulací.

Typy zvlhčovačů:


  • Parní – vzduch je zvlhčován horkou čistou vodní párou, která vzniká odparem na topném prvku. Vysoká teplota spolehlivě likviduje choroboplodné zárodky. Vodní pára se dále mísí ve zvláštní komoře se vzduchem a ochlazuje na optimální teplotu. Tyto parní zvlhčovače jsou doporučovány jako jediné schopné zajistit dokonalou čistotu vodní páry. Jsou jednoduché na údržbu, výborně se hodí do bytů, ale i do kanceláří a pro školní i předškolní zařízení. Doplňkem přístrojů je nádobka na esenciální látky vhodné pro aromaterapii.
  • Ultrazvukové – z vody jsou vytvářeny vysokofrekvenčním ultrazvukovým oscilátorem malé kapičky. Ventilátor vzniklou vlhkost vyfukuje do vzduchu, čímž dochází ke zvlhčení vzduchu. Z přístroje vychází jasně viditelná, jemná a rovnoměrná mlha. I když jsou tyto zvlhčovače velmi tiché a jednoduché na ovládání, nejsou zcela schopny zničit mikroorganismy, které se za provozu ve vodě namnoží. Některé z nich dokonce vyžadují použití demineralizované vody a desinfekčních prostředků.
  • Studené – jde o zvlhčování studenou párou. V odpařovacím systému zvlhčovače prochází proud vzduchu přes antibakteriální filtry, ze kterých se odpařuje voda. Ve vložkách se zachycují nečistoty a minerální látky obsažené ve vodě.

Aby bylo dosaženo optimální vlhkosti, je třeba zvlhčovat nepřetržitě a vlhkost průběžně kontrolovat. Současně se zvlhčovačem je vhodné zakoupit i kvalitní měřič teploty a vlhkosti vzduchu. Zvlhčovač vzduchu neumísťujte v blízkosti oken a dveří, aby se zbytečně nesnižovala vlhkost vzduchu v místnosti. Nepokládejte zvlhčovač na nábytek, aby nadměrnou vlhkostí nedošlo k jeho poškození.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Zvlhčovač vzduchu