Neplodnost a hysteroskopie

Hysteroskopie je moderní endoskopická vyšetřovací metoda, které má významné využití v gynekologii. Lékařům tak umožňuje prohlédnout děložní hrdlo a děložní dutiny a odhalit i možné příčiny poruch uhnízdění embrya. Toto vyšetření se provádí speciálním optickým přístrojem – hysteroskopem. Jedná se o tenkou kovovou trubičku o průměru několika milimetrů, která je na konci opatřena kamerou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Kamera zprostředkovává přenos obrazu zevnitř dutiny děložní na obrazovku.

obrázek ke článku Neplodnost a hysteroskopie

V průběhu hysteroskopie lze provést v děložní dutině i léčebný zákrok (odstranění polypů, děložní sliznice, menších myomů, rozrušení srůstů, atd.) nebo odebrat vzorek děložní sliznice a z něho následně provést další vyšetření.

Nejčastější důvody k provedení hysteroskopie:


  • sterilita (neschopnost otěhotnět, opakovaný neúspěch uhnízdění embrya)
  • infertilita (neschopnost donosit dítě, opakované potraty)
  • podezření na vrozené vady dělohy
  • nepravidelné opakované krvácení z děložní dutiny
  • podezření na polypy nebo myom
  • srůsty v dutině děložní
  • odběr materiálu k bioptickému a mikrobiologickému vyšetření

Hysteroskopie je malý operační zákrok, který se provádí většinou ambulantně, v krátkodobé celkové anestézii na operačním sále, pomocí endoskopických přístrojů. Nejvhodnější je doba po ukončení menstruačního krvácení. Délka operačního výkonu záleží na obtížnosti léčebného zákroku, většinou se pohybuje v rozmezí 15 – 30 minut.

Po zákroku je pacientka převezena z operačního sálu na pokoj, kde odpočívá po dobu vstřebání všech léků potřebných k anestezii. Během této doby je sledován její celkový zdravotní stav. Je-li pooperační průběh bez komplikací, může být žena večer po zákroku nebo druhý den propuštěna domů.

Návrat k běžným aktivitám je po zákroku možný po několika dnech, ale záleží samozřejmě na celkovém zdravotním stavu a rozsahu výkonu. Po hysteroskopii může žena pociťovat nepříjemné pocity, bolest v podbřišku a někdy se objevuje krvácení. V případě vážnějších potíží je nutné ihned vyhledat lékaře!


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...