Několik typů, jak si vylepšit špatný dech

Špatný dech je nejen společensky nepříjemnou záležitostí, ale může být i signálem onemocnění žaludku, plic nebo krevního oběhu. V případě, že jsou na vině bakterie, lze vůni dechu podle prováděných experimentů na dobrovolnících ovlivnit nejen pečlivou ústní hygienou, ale i stravou.

obrázek ke článku Několik typů, jak si vylepšit špatný dech

Několik rad, jak vylepšit vůni dechu:


  • Denně si čistěte nejen zuby, ale i jazyk – pouhé čištění zubů snižuje zápach z úst o pouhých 5%. Pokud se ale přidá i pravidelné čištění jazyka, zredukuje se zápach z úst až o 70%. K čištění jazyka používejte speciální pomůcku (tzv. škrabku, která je k dostání v lékárnách) nebo jiný kartáček, než který používáte k čištění zubů. Zaměřte se především na pročištění zadní strany jazyka.
  • Používejte dentální nit - bakterie, které zůstávají na povrchu zubů nebo v mezizubních prostorech produkují mnoho kyselin a toxinů, které dráždí dásně. V mezerách mezi dásní a kořenem zubu tyto bakterie zůstávají a vytvářejí zápach. Čištění zubní nití odstraňuje nejen zbytky jídla, ale je ochranou proti zubnímu plaku a paradontóze, čímž působí proti možné příčině zápachu z úst.
  • Kloktejte peroxidem vodíku - lékaři také doporučují výplachy 3% peroxidem vodíku, který se využívá na ničení takových bakterií, které nevyžadují ke svému životu kyslík. Pravidelnými výplachy se nejen zlepší dech, ale odstraní se i nadbytek zubního plaku.
  • Jezte jogurty - každodenní konzumace pomáhá nejen k obnově příznivých bakterií ve střevech, ale vyváří i zdravější prostředí v ústech. Aktivní bakterie přítomné v jogurtu, zvláště pak Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgarius, mají příznivý dopad na snížení množství bakterií, které zápach způsobují. Zároveň se snižuje i výskyt zubního plaku a zánět dásní.
  • Používejte bylinky – žvýkání čerstvých bylinek nebo pití čajů z bylin napomáhá správnému zažívání a snižuje zápach z úst. Vhodná je máta, eukalyptus, koriandr, kardamon nebo pískavice řecké seno. Momentální pach v ústech, např. po česneku spolehlivě odstraní syrová petrželová nať.
  • Pijte vodu – nedostatek slin zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a infekcí v dutině ústní. Nedostatek tekutin často vede k suchu v ústech a k zápachu. Svěžímu dechu pomáhá i to, když si ústa vodou během dne několikrát vypláchnete. Přísunem dostatečného množství tekutin udržujete nejen svěží dech, ale pečujete tak i o ledviny, pleť a další části svého těla.
  • Jezte mrkev, celer, jablka – konzumací vyššího množství vlákniny zvýšíte množství slin a udržíte tak ústa vlhká. Odstraníte i plak na zubech, který často stojí za zápachem z úst.
  • Snižte konzumaci silně aromatických potravin - před důležitým jednáním omezte potraviny, které dech kazí. Kromě česneku a cibule způsobují zápach z úst i ryby a zelí. Po trávení cirkulují proteiny těchto potravin v krvi, jsou přeneseny do plic a vylučovány dechem až 72 hodin po jejich konzumaci. Nespoléhejte se v tomto případě na zubní pastu ani na žvýkačky.
  • Omezte kávu a kouření – káva a cigarety působí také velmi záporně na vůni dechu.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...