Mozol, otlak (callus, tyloma, callositas)

Mozol je ložisková hyperkeratóza, ohraničené zhuštění rohoviny (zmnožení počtu keratocytů – buněk kůže). Vzniká jako obranná reakce kůže na mechanické působení, déletrvající tření a tlak na kůži.

Mozol má podobu neostře ohraničeného, tuhého ložiska, které má barvu okolní kůže. Povrch kůže je drsný, často se odlupuje nebo může být hladký, potom v něm vznikají bolestivé trhliny.

Mozoly nejčastěji nalezneme na rukou a nohou, vznikají také jako profesionální stigmata, např. mozoly na bříškách prstů u houslistů, při dlouhodobém psaní ve škole, zvláště u prvňáčků apod.

Na nohách se mozol jeví jako mírně vystouplá ploška tvrdé kůže, zejména na chodidlech. Mozol vzniká při některých anatomických vadách chodidel (zejména příčně ploché klenbě), kdy dochází k nestejnoměrnému rozložení tělesné váhy na plochu chodidla. Na rozdíl od kuřího oka mozol nebolí.

Pomůckou jsou v tomto případě gelové podložky nebo vložky do bot, které snižují nadměrný tlak na některé části chodidel.

Mozoly se léčí aplikací mastí a gelů k tomu určených, které změkčují ztvrdlou kůži. Tu lze následně lehce odstranit pilníkem nebo pemzou.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...