Korek - korková podlaha

Korek pochází z kůry korkového dubu, který roste hojně v Portugalsku, Španělsku, Francii, Itálii, Sardinii, Tunisku a v Alžírsku. Jde o listnatý strom z čeledi bukovité, který dorůstá do výšky až 12 – 15 m, někdy až 20 m. Některé stromy dosahují stáří až 200 let. Listy jsou střídavé, oválné, nepravidelně vykousané, veliké až 10 cm. Květenstvím jsou jehnědy, plodem žaludy o velikosti až 3 cm. Dub korkový má schopnost regenerovat svoji kůru.

obrázek ke článku Korek - korková podlaha

Korek se získává olupováním borky, práce se musí provádět opatrně, aby se nepoškodily oranžové membránky pod kůrou, kudy proudí do stromu živiny. Proto se používají na sklizeň zvláštní sekerky.

Poprvé je kůra odlupována, při stáří stromu cca 20 – 25 let, kdy kmen dosáhne obvodu minimálně 70 cm (použití pro dekorativní účely). Poté se odlupuje každých 6 - 9 let.

Nejvhodnější dobou pro olupování je červenec. Sklizeň většinou začíná již v červnu a trvá 3 měsíce. Postupným odlupováním se borka zkvalitňuje, plně kvalitní korek (pro výrobu zátek) se získá až po třetí sklizni. Síla borky je až 10 cm. Několik korkových dubů je možné najít i v České republice, ty ale neslouží k získávání korku.

Korkové duby se pěstují na korkovníkových plantážích, které jsou podobné alejím ovocných stromů. Plantáže těchto stromů jsou přísně střeženy, jsou chráněny a kontrolovány ministerstvem zemědělství.

Největším pěstitelem je Portugalsko, kde roste 30% všech korkových dubů. Je považováno za zemi dodávající na trh korek nejvyšší kvality, zajišťuje více než 55 % světové produkce korku.

Korek je čistě přírodní materiál, který se dobře hodí jako podlahová krytina nebo k obkladům stěn. Je antistatický, odpuzuje prach, ví si rady i s vlhkostí, je tedy vhodný i do kuchyně a koupelny. Hodí se i jako podlahová krytina pro teplovodní a elektrické podlahové vytápění.

Pozitivní vlastnosti korku:


  • pružný – šetrný ke kloubům
  • měkký
  • hřejivý - vhodný jako tepelná izolace, teplotu místnosti zvýší o 1,5°C
  • antistatický - nepřitahuje prach
  • tlumí hluk
  • vhodný pro alergiky - nepřitahuje bakterie, roztoče, plísně
  • snese vysokou teplotu – použití i jako jídelní prostírání

Ve své přírodní podobě se korek drží odstínů hnědé, výborně tak ladí s venkovským stylem. Žíhání lze zakoupit v téměř 20 barevných odstínech. S barveným korkem se dají vytvořit různobarevné šachovnice

Korku neublíží ani podpatky, je natolik elastický, že se prohlubeň zakrátko sama vyrovná. Přestože tvarová paměť materiálu umožňuje, že se po stlačení vrací do původní podoby, je vhodné pod nohy těžkého nábytku umístit ochrannou podložku.

Struktura korku umí imitovat:


  • mramor
  • keramiku
  • přírodní kámen
  • žíhání

Při výběru typu korkové podlahy se řídíme stavem podkladu, na který ji položíme. Nerovný povrch, staré PVC dobře vyrovná plovoucí korková plovoucí podlaha. Na suchý rovný povrch bez trhlin můžeme bez obav lepit korkové dlaždice.

Desky korkové plovoucí podlahy, které tvoří 3 vrstvy, se spojují zámkovým spojem. Podkladová vrstva je z měkkého korku (většinou o tloušťce 1,8 - 2 mm), nosné jádro je z dřevotřískové desky o vysoké hustotě (HDF) odolné vůči vlhkosti, a povrchová nášlapná vrstva je ošetřená třemi vrstvami kvalitního UV laku odolného proti oděru.

Čtvercové dlaždice se k podkladu lepí kontaktními lepidly. Jejich spodní základní vrstvu tvoří aglomerovaný korek, zajišťující odolnost a vysokou rozměrovou stálost dlaždic. Vrchní vrstvu tvoří dekorační dýha.

Korkovou podlahu ošetřenou dvousložkovým lakem nenaruší ani vyteklá voda, neboť olejová úprava vodu přímo odpuzuje.

Korek je přírodní materiál a tudíž mění stářím a slunečním svitem svůj odstín. Zatímco většina dřev časem tmavne, korek má tendenci k zesvětlení.

Barevné odstíny při správné péči vydrží desítky let. I když k běžnému čištění stačí vlhký mop, vhodné je postupovat dle doporučení výrobce. Jednotlivé čističe se liší podle druhu povrchové úpravy.

Podlahy s keramickým lakem se již nemusejí lakovat. Jestliže je přece jen nutné lak obnovit, svěřte to profesionálům. Lakovanou korkovou podlahu ošetřujeme přípravky s obsahem vosků, který doporučí výrobce. Před jejich aplikací odmastíme podlahu vodou s přídavkem saponátu.

V případě korkové podlahy bez povrchové úpravy namočíme houbičku nebo savý hadřík do barviva na vodní bázi. Povrch houbičkou ošetříme, po zaschnutí naneseme vrstvy uretanu (lak na vodní bázi). Lak na vodní bázi chrání podlahu před prošlapáním. Odstíny u barveného korku zůstávají i po čase stejné, pokud korek mění lesk, odírá se, podlahu přelakujeme.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...